Навигация
 
контр-корс
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КООПЕРАТИВНА ВЛАСНІСТЬ

- в Україні різновид недерж. колективної форми власності, суб'єктами якої є кооперативи (сільськогосподарські, промислові, житлово-будівельні, гаражні, дачні та ін.) чи товариства (споживчі, садівницькі, власників квартир та ін.), артілі інвалідів, кредитні спілки та їх об'єднання (спілки), що створюються як добровільне об'єднання гр-н для задоволення своїх екон., соціальних і культурних потреб і зареєстровані як юрид. особи. Право на свободу об'єднання у гр-н дія зазначених цілей гарантується ст. 36 Конституції України. Діяльність кооперації регулюється Законами України «Про споживчу кооперацію» (1992), «Про сільськогосподарську кооперацію» (1997), Тимчасовим положенням про кредитні спілки в Україні, затв. Президентом України 20.ІХ 1993.

Матеріальна база для кооп. діяльності створюється за рахунок майнової участі членів кооперативу. Джерелами формування майна кооперативу є майнові внески його членів, доходи від кооп. діяльності, благод. внески та ін. надходження, не заборонені зак-вом. Майно в кооперативі поділяється на пайові і неподільні доходи. До пайових доходів зараховуються пайові внески, а до неподільних — вступні. Пай розглядається як майнова участь членів кооперативу в утворенні коштів останнього. Пай обчислюється у фошах, але може вноситись і грішми, і майном. З часу прийняття Земельного кодексу України (1992) і визнання в Україні приват, форми власності на землю до пайового фонду сільськогосп. вироб. кооперативу може вноситись і зем. ділянка (її частина), яка належить особі на праві приват, власності. Передана кооперативу зем. ділянка як пайовий внесок переходить у кооп. власність. Член кооперативу має зобов'язального характеру право вимоги внесеного ним паю, право на отримання грош. компенсації в розмірі паю в разі виходу з кооперативу. За згодою кооперативу компенсація вартості паю може провадитись також майном чи зем. ділянкою. Отже, пайові внески є поворотними. Кожний член кооперативу може мати лише один пай. Цим зумовлюється дем. характер управління кооперативом за принципом один член — один голос. У процесі госп. діяльності розмір паю може збільшуватися за рахунок додаткових (річних) внесків або ж за рахунок відрахувань від доходів за правилами, встановленими статутом кооперативу, або ж за рішенням заг. зборів членів кооперативу.

Кошти неподільного фонду використовуються на розвиток (розширення) матеріальної бази кооперативу. Вступні й цільові внески є початковим або додатковим фондом для матеріального забезпечення госп. та ін. кооп. діяльності. Кооперативи, крім виробничих, не належать до підприєм. структур, оскільки не ставлять за мету отримання прибутку. Тому в них діє принцип обмежених кооп. виплат на пай. Це створює умови для віднесення частини доходу від кооп. діяльності до пайового фонду, а частини — до неподільного фонду і використання його для розвитку кооп. діяльності. За рад. часів принцип поділу майна сільськогосп. артілі (колгоспу) був закладений у Примірному статуті сільськогосподарської артілі, прийнятому II з'їздом колгоспників-ударників 17.ІІ 1935 і затв. РНК СРСР та ЦК ВКП(б). У Примірному статуті колгоспу, прийнятому III з'їздом колгоспників (затв. ЦК КПРС і РМ СРСР 28.XI 1969), відсутнє положення про пайовий фонд. Усе майно колгоспів було віднесено до неподільних фондів. Цим майно відчужили від колгоспів, у зв'язку з чим останні втратили кооп. природу.

Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» визнав право кооперативів формувати пайовий і неподільний майнові фонди. Законом України «Про споживчу кооперацію» створення у споживчих т-вах неподільного фонду не передбачено. Це питання вирішується їхніми статутами.

Кооперативний принцип неподільного фонду заснований на використанні нагромаджених засобів на благо всіх членів кооперативу. Застосування цього принципу виявляється у тому, що при виході з кооп. т-ва його члени оточують лише пайовий внесок і суму нарахованих на пай платежів чи дивідендів. У разі виходу з кооперативу вони не можуть претендувати на будь-яку частку неподільного фонду. Якщо кооператив припиняє своє існування, то його майно після виплати всіх боргів, паїв, кооп. виплат і дивідендів не розподіляється між членами кооперативу, а використовується на загальнокооп. цілі.

Літ.: Семчик В. И. Кооперация и право. К., 1991; Право власності в спож. кооперації України. К., 1996: Кооп. право. К., 1998.

В. І. Семчик. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]