Навигация
Повернись живим
 
кору-крип
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КРАДІЖКА

— злочин проти власності, який полягає у таєм. викраденні держ., колект. (ст. 81 Кримінального кодексу України) чи індивід, (приватного) майна (ст. 140 КК). Здійснюючи таке викрадення, винний вважає, що робить це непомітно для потерпілого чи :н. осіб. Саме таєм. спосіб заволодіння майном або впевненість злочинця, що він діє непомітно, відрізняє К. від ін. злочинів проти власності, зокрема від грабежу, розбою. При відмежуванні К. від грабежу належить виходити із спрямованості умислу злодія і даних про те, чи усвідомлювали сторонні особи характер вчинюваних винним дій. У зв'язку з цим викрадення буде К. не лише тоді, коли здійснюється за відсутності потерпілого чи ін. осіб, а й тоді, коли відбувається у їх присутності, за умови, що винний не знає про це чи вважає, що присутні цього не бачать або не розуміють сутності його дій (через сп'яніння, у зв'язку з малоліттям тощо). Якщо вчинення К. було виявлено потерпілим чи ін. особами і, незважаючи на це, винний продовжував свої дії з метою заволодіння майном або його утримання, такі дії «переростають» у грабіж, а в разі насильства чи погроз його застосування — залежно від їх характеру вчинені дії утворюватимуть насильн. грабіж чи розбій. К. є закінченим злочином з моменту, коли винний вилучив майно і має реальну можливість розпоряджатися чи користуватися ним (заховати, передати ін. особам тощо). Предметом К. є майно, що перебуває в держ., колект. чи приватній власності, — жилі будинки, квартири, предмети дом. вжитку, продуктивна і роб. худоба, засоби в-ва, насадження на зем. ділянці, вироблена продукція, а також ін. майно споживчого та вироб. призначення, гроші, акції, ін. цінні папери тощо. Трансп. засоби не є предметом К. Незаконне заволодіння трансп. засобом з будь-якою метою кваліфікується за ст. 215і КК.

Не можуть бути предметом К. док-ти, які не мають грош. оцінки, вогнеп. зброя (крім гладкоствольної мисливської), бойові припаси до неї або вибухові речовини, радіоакт. мат-ли, наркот. засоби, психотропні речовини, обладнання, призначене для виготовлення цих засобів і речовин, прекурсори і предмети, які знаходяться у могилі чи на могилі. Протиправне заволодіння цими предметами може утворювати склади злочинів, передбачених ч. 2 ст. 193, ст. 212, 223, 228, 229 КК. Чинне зак-во передбачає окремо відповідальність за К. держ. і колект. майна (гл. II «Злочини проти державної і колективної власності» КК) та за К. індивід, (приватного) майна гр-н (гл. V «Злочини проти індивідуальної власності громадян»). Обставинами, що обтяжують відповідальність за К., закон визначає: вчинення К. повторно, за поперед, зговором групою осіб, у великих або особливо великих розмірах (при К. приватного майна гр-н — заподіяння значної шкоди потерпілому), з проникненням у приміщення чи ін. сховище (при К. приватного майна гр-н — з проникненням у житло), особливо небезпечним рецидивістом. За вчинення К. індивід, (приватного) майна встановлено більш суворі санкції, ніж за К. держ. чи колект. майна. К. індивід, (приватного) майна за ст. 140 КК карається позбавленням волі на строк до 3 років або випр. роботами на строк до 2 років; якщо вона завдала значної шкоди потерпілому або була вчинена за поперед, зговором групою осіб чи повторно, — позбавленням волі на строк до 7 років з конфіскацією майна або без конфіскації чи випр. роботами на строк від 1 до 2 років з конфіскацією майна чи без такої; з проникненням у житло — позбавленням волі на строк від 3 до 10 років з конфіскацією майна або без конфіскації; вчинена особливо небезпеч. рецидивістом — позбавленням волі на строк від 7 до 15 років з конфіскацією майна. К. вчиняється з прямим умислом і є корисливим злочином. Злодій усвідомлює, що він протиправно вилучає чуже для нього майно з метою обернути його на свою користь чи на користь ін. особи. При цьому винний бажає збагатитися сам або збагатити ін. осіб за рахунок чужого майна. Хто саме збагатився (сам суб'єкт злочину, його рідні, друзі), значення для складу злочину не має.

Суб'єктом К. може бути особа, якій до моменту вчинення злочину минуло 14 років.

А. А. Музика.



 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]