Навигация
Повернись живим
 
кору-крип
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УСРР 1922

перший кодифікац. акт, що об'єднав норми рад. процес, права про провадження у крим. справах. Затв. ВУЦВК 13.ІХ 1922 і введений у дію з 20.ІХ 1922. В основу КПК УСРР 1922 було покладено відповідний кодекс РСФРР 1922, з урахуванням особливостей суд. практики, яка склалася в УСРР. Структурно кодекс побудовано відповідно до компетенції окр. ланок суд. органів УСРР. Він складався з 6 розділів, 32 глав і 481 статті. Розд. 1 містив осн. положення крим. судочинства, правила про підсудність, правила про склад суду, сторони, відвід, поняття доказів, правила про протоколи, строки та суд. витрати. У розд. 2 розглянуто процес, норми стосовно порушення крим. справи, провадження поперед, слідства і віддання до суду. Розділом З зафіксовані норми судочинства в нар. суді як суді першої інстанції, в нар. суді з розгляду крим. справ у касац. порядку, в порядку нагляду і за нововиявленими обставинами. В цьому розділі йшлося також про особливі провадження у нар. суді. Розд. 4 встановлював правила провадження у справах у рев. трибуналі як суді першої інстанції, у Верх, трибуналі при розгляді крим. справ у касац. порядку і в порядку суд. нагляду. Розд. 5 стосувався провадження у справах у порядку вищого суд. контролю НКЮ УСРР. Розд. 6 передбачав правила виконання вироків. Значення КПК УСРР полягало в тому, що він закріпив і розвинув дем. принципи крим. процесу — законність, публічність, гласність, нац. мову судочинства; недоторканність особи; право обвинуваченого на захист, безпосередність, усність і безперервність розгляду і т. ін. Досить докладно регламентувалася діяльність органів розслідування (дізнання і поперед, слідства); віддання до суду, суд. розгляд, постановлення вироку, його оскарження і перегляд, касаційний нагляд і в порядку суд. нагляду. Позитивним було й те, що КПК УСРР не передбачав права Верх, трибуналу на збільшення міри покарання, чим посилювалися процес, гарантії гр-н. КПК УСРР мав певні недоліки. Він не передбачав участі захисника в поперед, слідстві. Дія норм КПК поширювалася не на всі види крим.-процес. відносин. Напр., на створені в системі суд. органів УСРР надзв. сесії губ. революційних трибуналів, котрі розглядали справи провадження, в яких велися органами ДПУ УСРР, не поширювалась дія ряду статей КПК — обвинувальний висновок не вручався, а лише оголошувався обвинуваченому під розписку за 24 год. до суду. Тільки прокурор мав право приймати рішення про припинення справи тощо.

Літ.: Уголовно-процес. кодекс УССР, утвержденный ВУЦИК 13 сент. 1922 г. X., 1922; Галаган І. С, Сусло Д. С. Крим, процес Укр. РСР. К., 1970; Землянский ?. T. Уголовно-процес. зак-во в первые годы сов. власти. К., 1972.

В. Т. Окіпнюк. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]