КРИМСЬКА АВТОНОМНА СОЦІАЛІСТИЧНА РАДЯНСЬКА РЕСПУБЛІКА (КАСРР)
-авт. республіка у складі Рос. Соц. Федерат. Рад. Республіки (РСФРР). Утв. постановою ВЦВК і РНК РСФРР від 18.Х 1921 як частина РСФРР у межах Кримського п-ва, що було зумовлено особливостями побуту та нац. складу нас. Криму і, передусім, політ, ситуацією у регіоні. 10.ХІ 1921 Всекримський установчий з'їзд рад прийняв конституцію КАСРР і обрав Кримський ЦВК. На 1-й сесії ЦВК було затв. його президію з 5 членів і утв. РНК у складі 15 членів.
Конституція КАСРР не визначила розмежування повноважень між автономією і центром. Встановлювалося лише, що всі законод. акти РСФРР діють на тер. КАСРР. Останній надавалося лише право змінювати їх згідно з умовами та особливостями Криму (не визначалося, в яких межах і з яких питань). Було відсутнє положення про розподіл держ. посад за нац. ознакою, хоч держ. мовами визнавалися російська й кримськотатарська. Така невизначеність положень конституції зумовлює різні тлумачення правового статусу тогочасної автономії Криму. Одні автори характеризують її як національну, інші — як суто територіальну, треті, виходячи з назви конституції та її положень, — навіть як союзну республіку. У 20-х — на поч. 30-х рр. у ході здійснення політики коренізації держ. та громад, апарату національності, які проживали на тер. КАСРР (у т. ч. кримські татари), мали можливості для розвитку своєї культури й мови. У місцях компакт, проживання певної нац. меншини створювалися нац. сільради й райони (татар., нім., євр., українські). У 30-х рр. ця політика була згорнута і почалися масові репресії, спрямовані проти місцевої політичної та культурної еліти.
Поступове звуження кола повноважень КАСРР у зв'язку з централізацією та концентрацією держ. влади знайшло відображення у конституції КАСРР 1937. Крим включався до складу РРФСР на правах авт. республіки, а закони СРСР та РРФСР визначались обов'язковими на її території. У разі розбіжностей між законами КАСРР
і законами СРСР та РРФСР діяли останні. Кримськотатар. мова втратила статус державної, хоча закони друкувалися рос. та кримськотатар. мовами. Після звільнення Криму від нім.-фаш. окупантів згідно з рішенням Держ. К-ту Оборони СРСР від Ю.У 1944 з півострова було депортовано бл. 200 000 кримських татар, ряд нац. меншин. 30.УІ 1945 КАСРР було ліквідовано і Крим перетв. на область.
Літ.: Крым. АССР: 20-30-е годы. К., 1989; Крым. АССР (1921-1945). Симферополь, 1990.
В. А. Чехович.
|