Навигация
Повернись живим
 
кору-крип
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

КРИМСЬКА АВТОНОМНА СОЦІАЛІСТИЧНА РАДЯНСЬКА РЕСПУБЛІКА (КАСРР)

-авт. республіка у складі Рос. Соц. Федерат. Рад. Республіки (РСФРР). Утв. постановою ВЦВК і РНК РСФРР від 18.Х 1921 як частина РСФРР у межах Кримського п-ва, що було зумовлено особливостями побуту та нац. складу нас. Криму і, передусім, політ, ситуацією у регіоні. 10.ХІ 1921 Всекримський установчий з'їзд рад прийняв конституцію КАСРР і обрав Кримський ЦВК. На 1-й сесії ЦВК було затв. його президію з 5 членів і утв. РНК у складі 15 членів.

Конституція КАСРР не визначила розмежування повноважень між автономією і центром. Встановлювалося лише, що всі законод. акти РСФРР діють на тер. КАСРР. Останній надавалося лише право змінювати їх згідно з умовами та особливостями Криму (не визначалося, в яких межах і з яких питань). Було відсутнє положення про розподіл держ. посад за нац. ознакою, хоч держ. мовами визнавалися російська й кримськотатарська. Така невизначеність положень конституції зумовлює різні тлумачення правового статусу тогочасної автономії Криму. Одні автори характеризують її як національну, інші — як суто територіальну, треті, виходячи з назви конституції та її положень, — навіть як союзну республіку. У 20-х — на поч. 30-х рр. у ході здійснення політики коренізації держ. та громад, апарату національності, які проживали на тер. КАСРР (у т. ч. кримські татари), мали можливості для розвитку своєї культури й мови. У місцях компакт, проживання певної нац. меншини створювалися нац. сільради й райони (татар., нім., євр., українські). У 30-х рр. ця політика була згорнута і почалися масові репресії, спрямовані проти місцевої політичної та культурної еліти.

Поступове звуження кола повноважень КАСРР у зв'язку з централізацією та концентрацією держ. влади знайшло відображення у конституції КАСРР 1937. Крим включався до складу РРФСР на правах авт. республіки, а закони СРСР та РРФСР визначались обов'язковими на її території. У разі розбіжностей між законами КАСРР

і законами СРСР та РРФСР діяли останні. Кримськотатар. мова втратила статус державної, хоча закони друкувалися рос. та кримськотатар. мовами. Після звільнення Криму від нім.-фаш. окупантів згідно з рішенням Держ. К-ту Оборони СРСР від Ю.У 1944 з півострова було депортовано бл. 200 000 кримських татар, ряд нац. меншин. 30.УІ 1945 КАСРР було ліквідовано і Крим перетв. на область.

Літ.: Крым. АССР: 20-30-е годы. К., 1989; Крым. АССР (1921-1945). Симферополь, 1990.

В. А. Чехович. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]