Навигация
Повернись живим
 
масл-мих
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

МАТЕРІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВЛАСНИКА

— обов'язок власника відшкодувати у встановленому законом порядку і розмірі шкоду, заподіяну працівникові внаслідок невиконання або неналежного виконання повноважень з питань управління працею. Матеріальну шкоду може заподіяти працівникові власник або уповноважений ним орган, порушивши право на працю. Найчастіше це порушення зак-ва про переведення на ін. роботу або звільнення.

У разі незакон. звільнення чи незакон. переведення на ін. роботу працівникові, поновленому на роботі органом, що розглядає труд, спір, власник або уповноважений ним орган виплачує серед, заробіток за весь час вимушеного прогулу або різницю у заробітку, але не більш як за рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається понад рік не з вини працівника, орган, який розглядає труд, спір, виносить рішення про виплату серед, заробітку за увесь час вимушеного прогулу. У такому ж порядку оплачується вимушений прогул, шо стався через відмову у прийнятті на роботу або несвоєчасне укладення труд, договору з працівником. Якщо неправильне формулювання причини звільнення працівника перешкоджало влаштуванню його на ін. роботу, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний виплатити серед, заробіток за час вимушеного прогулу, але не більш як за рік. Якщо заява про виплату серед, заробітку за час вимушеного прогулу через неправильне формулювання причини звільнення розглядалася понад рік не з вини працівника, власник або уповноважений ним орган виплачує серед, заробіток за увесь час вимушеного прогулу. У разі несвоєчасної видачі труд, книжки власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові серед, заробіток за весь час вимушеного прогулу. При затримці власником або уповноваженим органом виконання рішення органу, який розглядав труд, спір про поновлення на роботі працівника, незаконно звільненого або переведеного на ін. роботу, цей орган виносить ухвалу про виплату працівникові власником або уповноваженим органом серед, заробітку або різниці в заробітку за весь час затримки виконання рішення (ст. 236 Кодексу законів про працю України). Порядок та розмір відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівника під час виконання ним труд, обов'язків, регулюється Правилами відшкодування власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків (затв. КМ України 23.УІ 1993; зі змінами і доп. від 8.ІІ 1994, 18.УІІ 1994 та 3.Х 1997), та ст. 456 Цивільного кодексу України. У разі заподіяння працівникові каліцтва або ін. ушкодження, пов'язаних з виконанням ним труд, обов'язків, власник зобов'язаний відшкодувати потерпілому втрачений заробіток (або відповідну його частину) залежно від ступеня втрати потерпілим профес. працездатності; виплатити у встановленому законом порядку одноразову допомогу потерпілому (членам сім'ї та утриманцям померлого); компенсувати витрати на мед. та соціальну допомогу (посилене харчування, протезування, сторонній догляд тощо).

За наявності факту моральної шкоди потерпілому відшкодовується моральна шкода. При цьому пенсії та ін. доходи, які одержує працівник, не враховуються.

Якщо потерпілий помер, право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які перебували на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Див. також Матеріальна відповідальність працівника.

Н. М. Хуторян. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   масл-мих   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]