Навигация
Повернись живим
 
масл-мих
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

МЕТРОЛОГІЯ

(від грец.— міра, розмір і — слово, вчення) — наука про вимірювання фіз. величин та способи забезпечення їх єдності й потрібної точності. М. включає теор. та практ. аспекти вимірювань у всіх галузях н.-т. сфери. Правові основи забезпечення єдності вимірювань визначені Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (1998), ін. нормат.-правовими актами, які регулюють сусп. відносини у сфері метрол. діяльності і спрямовані на захист гр-н та нац. економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань. Згідно з цими актами в Україні застосовуються одиниці вимірювань Міжнар. системи одиниць, прийнятої Ген. конференцією з мір і ваг та рекомендованої Міжнар. організацією законод. метрології. Відтворення і зберігання одиниць вимірювань з метою передачі їх розмірів засобам вимірювальної техніки забезпечуються державними еталонами, які затверджуються Державним комітетом стандартизації, метрології та сертифікації України, є виключною власністю д-ви і перебувають у віданні цього К-ту.

Організація та координація діяльності, спрямованої на забезпечення єдності вимірювань у д-ві, а також держ. метрол. контроль і нагляд за додержанням вимог зак-ва з М. покладені на Держ. метрологічну службу. До її складу входять: відповідні підрозділи центр, апарату і тер. органи Держстандарту України, держ. наукові метрол. центри, що належать до сфери управління цього К-ту; Держ. служба єдиного часу і еталонних частот; Держ. служба стандартних зразків складу та властивостей речовин і мат-лів; Держ. служба стандартних довідкових даних про фіз. стани та властивості речовин і мат-лів. Метрол. служби існують також в окр. центр, органах викон. влади, на підприємствах і в організаціях. Фінансування діяльності Держ. метрол. служби здійснюється за рахунок коштів держ. бюджету, надходжень від виконання метрол. робіт і надання метрол. послуг, коштів під виконання н.-д. робіт та ін. надходжень.

Важливими функціями Держ. метрол. служби є контроль і нагляд, які здійснюються нею з метою перевірки додержання вимог зак-ва і нормат. док-тів (стандартів) з М. Держ. метрол. контроль включає: випробування засобів вимірювальної техніки і затвердження їх типів; атестацію та повірку (встановлення придатності) засобів вимірювальної техніки; акредитацію на право проведення цих дій і вимірювань; атестацію методик їх виконання тощо.

Держ. метрол. нагляд поширюється на центр, та місц. органи викон. влади, органи місц. самоврядування, підприємства, установи, організації, гр-н — суб'єктів підприєм. діяльності і включає передусім нагляд за забезпеченням єдності вимірювань та кількістю фасованого товару в упаковках. Метрол. контроль і нагляд здійснюють: атестовані служб, особи Держстандарту України та його тер. органів — держ. інспектори з метрол. нагляду, а також уповноважені цими органами і атестовані у встановленому порядку держ. повірники. Правовий статус цих працівників, порядок та умови здійснення ними своїх повноважень, їх взаємодія з правоохор. органами, юрид. гарантії захисту тощо визначаються Законом «Про метрологію та метрологічну діяльність», нормат.-правовими актами KM України та Держстандарту України.

Особи, винні в порушенні зак-ва про М. та метрол. діяльність, можуть бути притягнуті до дисциплінарної, цивільної, адм. чи кримінальної відповідальності.

Літ.: Козирський В. Г., Лень А. С, Шендеровський В. А. Метрична система у часі й просторі. «Вісник НАН України», 2000, № 1.

В. П. Нагребельний. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]