Навигация
Повернись живим
 
масл-мих
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

МИРОВИЙ СУДДЯ

- у ряді країн посад, особа, яка одноособово розглядає справи в мировому суді. В Рос. імперії, у т. ч. на тер. України, посада М. с. в містах і повітах була запроваджена Судовими статутами 1864. Повіт з містами, які знаходилися в його межах, становив мировий округ, що поділявся на мирові дільниці з дільничними М. с. Судці обиралися на 3 роки повітовими земс. зборами, а в містах — міськими думами з наст, затвердженням Сенатом. У зх. губерніях, зокрема у Волин., Київ, та Подільській, М. с. призначав міністр юстиції. М. с. обиратися з місц. жителів, які володіли зем. ділянками площею не менше 400 десятин або мали ін. нерухоме майно вартістю не менше ніж 1500 рублів, а в містах — 3000—6000 рублів. Вони повинні були мати середню або вищу освіту, прослужити не менше 3 років на посаді, де могли отримати практ. знання у розгляді суд. справ. Крім дільничних М. с, які одержували за свою службу винагороду, вводилися посади т. з. почесних М. с, котрі не мали визначеної дільниці та не отримували платні. Вони запрошувалися для поповнення окружного суду, якщо там не вистачало членів, або чинили суд на спільне прохання позивача й відповідача.

М. с. розглядали дрібні крим. (проступки проти громад, порядку, образа і побиття людини, шахрайство і крадіжки на суму до 300 рублів) та цив. справи. Мали право: оголошувати зауваження, догану, накладати грош. стягнення не більше як 300 рублів, карати арештом на строк до 3 міс. і тюремним ув'язненням до 1 року. М. с. розглядав справи одноособово в скороч. порядку суд. провадженням, фіксуючи все, що стосувалося справи, в протоколі. Вирок суддя виносив, виходячи «зі свого внутрішнього переконання, побудованого на сукупності обставин, виявлених при судовому розгляді». Вирок вважався остаточним, тобто не підлягав перегляду в апеляц. порядку, якщо ним призначалося зауваження, догана, грош. стягнення не більше як на 15 рублів з однієї особи або арешт на строк до 3 днів та коли розмір шкоди або збитків не перевищувала 30 рублів. Засудження М. с. до тяжчих покарань були не остаточними і могли оскаржуватись в апеляц. порядку. З приводу остаточних вироків М. с. дозволялися скарги сторін та протести прокурора в касац. порядку. Такі скарги та протести подавалися до мирового з їзду.

В. А. Чехович. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]