Навигация
 
н-наук
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ

- порушення норм, умов життя і діяльності людей на території чи об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стих, лихом, епідемією, епізоотією, епіоритотією, пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до загибелі людей, значних матеріальних втрат, істотного погіршення стану навкол. природного середовища. За Положенням «Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій», затв. КМ України 15.УІІ 1998, Н. с. можуть бути загальнодержавного, регіон., місц. та об'єктового рівня. До загальнодерж. рівня належить Н. с, що охоплює тер. двох чи більше областей, АР Крим, міст Києва та Севастополя або загрожує транскордонним перенесенням, а також коли для її ліквідації необхідні матеріальні й тех. ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості окр. регіону, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповід. бюджету. До регіон, рівня належить Н. с, яка розгортається на тер. двох і більше адм. районів (міст обл. значення), АР Крим, області, міст Києва та Севастополя або загрожує перенесенням на тер. суміжної області України, а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні й тех. ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості окр. району, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповід. бюджету. Н. с. місцевого рівня є ситуація, яка виходить за межі потенційно небезпеч. об'єкта, загрожує поширенням самої ситуації або її вторин. наслідків на довкілля, сусідні нас. пункти, інж. споруди, а також коли для її ліквідації потрібні матеріальні й тех. ресурси в обсягах, що перевищують власні можливості потенційно небезпеч. об'єкта, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповід. бюджету. До місц. рівня належать також усі Н. с, що виникають на об'єктах житл.-комунал. сфери та ін., що не входять до офіційно затверджених передихів потенційно небезпеч. об'єктів. Н. с. об'єктового рівня вважаються всі надзв. ситуації, які не підпадають під визначення Н. с. загальнодерж., регіон, чи місц. рівня. Закон України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» (2000) і Положення про порядок класифікації Н. с. передбачають також поділ надзв. ситуацій (залежно від причин походження подій, що можуть зумовити їх виникнення на території) на Н. с. техногенного та Н. с. природного характеру. Н. с. техногенного характеру — не трансп. аварії (катастрофи), пожежі, неспровоковані вибухи чи їх загроза, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хім., радіоакт., біол. речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інж. мережах і спорудах життєзабезпечення, гідродинамічні аварії на греблях, дамбах тощо. Н. с. природного характеру є небезпечні геол., метеорол., гідрол., мор. та прісноводні явища, деградація грунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітр. басейну, інфекц. захворюваність людей, сільськогосп. тварин, масове ураження сільськогосп. рослин хворобами чи шкідниками, зміна стану вод. ресурсів та біосфери тощо.

Положення про класифікацію Н. с. виділяє також Н. с. воєнного та соціально-політ. характеру. Н. с. воєнного характеру пов'язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження. Під час таких ситуацій виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок зруйнування атом, і гідроелектр. станцій, складів та сховищ радіоакт. і токсич. речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, трансп. та інж. комунікацій тощо. Н. с. соціально-політ. характеру пов'язані з протиправними діями терорист, і антиконст. спрямування: здійснення або реальна загроза здійснення терорист, акту (збройний напад, захоплення і утримання важливих об'єктів, ядер, установок і матеріалів, систем зв'язку та телекомунікацій, напад чи замах на екіпаж повітр. або мор. судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення суден, захоплення заручників, встановлення вибух, пристроїв у громад, місцях, викрадення або захоплення зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо.

Для запобігання Н. с. і реагування на них в Україні діє відповідна служба у складі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Принципи організації і діяльності цієї служби зафіксовані в Положенні про єдину держ. систему запобігання і реагування на надзв. ситуації техногенного та природного характеру (1998). Відносини у цій сфері регулюються також Законом «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» (2000).

При виникненні таких Н. с. не нижче загальнодерж. рівня в Україні може тимчасово вводитися надзвичайний стан.

Н. Р. Малишева. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]