Навигация
 
наур-необ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

НЕЗАКОННИЙ ОБІГ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН І ПРЕКУРСОРІВ

— діяння, пов'язані з культивуванням рослин, що містять наркот. речовини, а також з розробкою, в-вом, виготовленням, зберіганням, розподілом, перевезенням, пересиланням, придбанням, реалізацією, відпуском, ввезенням на тер. України, вивезенням з тер. України, використанням, знищенням наркот. засобів, психотроп. речовин і прекурсорів, які здійснюються з порушенням Закону України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» (1995, в ред. 1999). Ретельна і всебічна регламентація обігу зазначених засобів та речовин створює їх особливий прав, режим. Різноманітні порушення цього режиму утворюють, як правило, об'єктивну сторону злочинів, що є складовою н. о. н. з., п. р. і п.

Протиправна сутність вказаних діянь полягає у тому, що вони вчиняються поза держ. замовленнями, пов'язані із задоволенням немед. потреб у наркот. засобах (далі — НЗ), психотроп. речовинах (далі — ПР) і прекурсорах (далі — П) або створенням умов, які сприяють потраплянню їх до осіб, котрі займаються нелег. торгівлею чи зловживають ними. Перелічені діяння вважаються незаконними в разі їх вчинення суб'єктами, які не мають на це права або діють на закон, підставах, але допускають певні порушення встановлених правил обігу НЗ, ПР і П. Діяльність, пов'язана з обігом особливо небезпечних НЗ і ПР (напр., героїн, ЛСД), на тер. України взагалі заборонена. За заг. правилом діяльність, пов'язана з обігом НЗ, ПР і П, здійснюється підприємствами держ. та комунал. форми власності при наявності в них ліцензії на здійснення відповід. видів діяльності. Такі ліцензії видаються КМ України або уповноваженим органом у порядку, встановленому КМ України, підприємствам, що мають відповідну матеріально-тех. базу, кваліфікований персонал, умови для забезпечення обліку та схоронності НЗ, ПР і П. Зокрема, згідно зі ст. 7 названого закону протиправним є культивування (посів та вирощування) снотворного маку і конопель юрид. особами без спец, дозволу (ліцензії) або вчинення таких дій фіз. особами. В Україні гр-ни не мають права сіяти й вирощувати мак снотворний та коноплі — культивування ними цих рослин за будь-яких умов визнається незаконним і тягне за собою крим. відповідальність (ст. 310 КК України). До Н. о. н. з., п. р. і п. належать також певні дії, передбачені КпАП України: незаконне вироблення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання НЗ або ПР без мети збуту в невел. розмірах (ст. 44); невжиття заходів щодо забезпечення охорони посівів снотворного маку чи конопель, місць їх зберігання та переробки (ст. 106')•

Розроблення нових НЗ чи ПР дозволяється лише з метою застосування у мед. практиці (здійснюється за держ. замовленням держ. НДІ за наявності ліцензії на цей вид діяльності) або для н.-д. потреб. Порушення цих вимог зак-ва може утворювати склад злочину, передбачений ст. 307, 309, 320 КК. Імпорт, експорт або транзит НЗ, ПР і П здійснюються відповідно до сертифіката (окр. дозволу), виданого спеціально уповноваженим органом викон. влади в галузі охорони здоров'я для кожного такого випадку, незалежно від того, стосується це одного чи кількох НЗ, ПР і П. Порядок видачі сертифіката та його зразок встановлюються КМ України. Копія сертифіката, завірена у встановленому порядку, додається до кожної партії вантажу і надсилається уряду країни-імпортера. Імпорт, експорт або транзит НЗ, ПР і П здійснюються лише через митниці, визначені Держ. митною службою України. Порушення цього порядку переміщення НЗ, ПР або П через мит. кордон України поза мит. контролем або з приховуванням від мит. контролю утворює контрабанду — злочин, передбачений ст. 305 КК. Водночас не визнається контрабандою перевезення на суднах чи літаках міжнар. сполучення обмеж, кількості НЗ і ПР, необхідних для надання невідклад. мед. допомоги, а також у випадках, коли літак, що перевозить повітр. шляхом НЗ, ПР або П, пролітає над тер. країни без посадки.

За мед. показаннями гр-нам дозволяється зберігати і перевозити певні НЗ і ПР, придбані ними лише за рецептом лікаря. Міжнар. заходи в галузі б-би з Н. о. н. з., п. р. і п. передбачені ратифікованими Україною Єдиною конвенцією про наркотичні засоби 1961, Конвенцією про психотропні речовини 1971, Конвенцією про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин 1988, Конвенцією про відмивання, пошук та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, 1990 тощо.

КК України містить розд. XIII «Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення», абсолютна більшість статей якого прямо чи опосередковано передбачає відповідальність за вчинення злочинів, пов'язаних з наркот. засобами та речовинами (ст. 305—324). Прийнято Закон України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» (1995). КМ України створено Міжвідомчий автоматизований банк даних про незакон, обіг наркот. засобів, психотроп. речовин і прекурсорів та причетних до нього осіб — Міжвідомчий банк «Наркобізнес» (20.УІ 1996). Гол. метою функціонування банку є інформ. забезпечення діяльності операт. підрозділів б-би з незакон, обігом наркотиків МВС України, СБУ, Держмиткому України, Держкомкордону України, узагальнення та аналіз операт. і легалізованих даних про нар-коситуацію, стан б-би з наркобізнесом і наркоманією, підготовка інформації для держ. органів з цих питань, інтеграція у відповідні міжнар. інформ. системи.

Літ.: Музика А. А. Відповідальність за злочини у сфері обігу наркот. засобів. К., 1998; Наук.-практ. коментар Крим, кодексу України. К., 2001; Наук.-практ. коментар до Крим, кодексу України. К., 2002.

А. А. Музика. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]