Навигация
 
о-округ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ОБШУК

— слідча дія, що полягає у примус, обстеженні приміщення та ін. місць або окр. осіб з метою відшукати й вилучити знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочин, шляхом, а також ін. предмети і док-ти, що мають значення для встановлення істини в справі чи забезпечення цив. позову. О. проводиться також у випадку, коли є достатні дані про те, що в певному приміщенні або місці знаходяться розшукувані особи. Така слідча дія може бути проведена за вмотивованою постановою органу дізнання чи слідчого і тільки з санкції прокурора або його заступника, за винятком житла чи ін. володіння особи. У невідклад. випадках О. може бути здійснено без санкції прокурора, але з наст, повідомленням прокурора в добовий строк про проведений О. та його результати (ст. 177 КПК України). Напр., при затриманні з реч. доказами, одержанні даних про те, що заінтересовані особи вживають заходів до знищення або переховування предметів чи док-тів тощо. Відповідно до ст. ЗО Конституції України проникнення до житла чи до ін. володіння особи, проведення у них О. допускаються не інакше як за вмотивованим рішенням суду, за винятком невідклад. випадків. При необхідності провести О. слідчий за погодженням з прокурором звертається з поданням до судді за місцем провадження слідства. Суддя негайно розглядає подання і мат-ли справи, а в разі необхідності вислуховує слідчого, прокурора і за наявності підстав виносить постанову про проведення О. чи постанову про відмову в проведенні О. Постанова судді про проведення О. оскарженню не підлягає. На постанову судді про відмову в проведенні О. протягом 3 діб з дня її винесення прокурором може бути подана апеляція до апеляц. суду. У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, О. житла чи ін. володіння особи може бути проведено без постанови судді. При цьому в протоколі зазначаються причини, що обумовили проведення О. без постанови судді. Протягом доби з моменту проведення цієї дії слідчий направляє копію протоколу О. прокуророві.

Як правило, О. проводиться вдень у присутності двох понятих і особи, яка займає дане приміщення, а в разі її відсутності — представника житл.-експлуатац. організації або місц. ради. В приміщеннях підприємств, установ, організацій О. проводиться у присутності їх представників. Під час О. по можливості має бути забезпечена присутність обшукуваного або повноліт. члена його родини, а при необхідності — й потерпілого. Ст. 183 КПК встановлює процесуальний порядок проведення О. Так, перед О. слідчий пред'являє постанову особам, які займають приміщення, або представникові підприємства, установи чи організації, де проводиться О., і пропонує їм видати зазначені в постанові предмети чи док-ти, а також вказати місце, де переховується злочинець. У разі відмови виконати його вимоги слідчий проводить О. в примус, порядку. Якщо особи, що займають приміщення, відсутні, постанова про проведення О. пред'являється представникові житл.-експлуатаційної організації або місцевої ради і О. проводиться в їх присутності. Проводячи О., слідчий має право відкривати замкнені приміщення і сховища, якщо володілець відмовляється їх відкрити. При цьому слідчий повинен уникати не викликаних необхідністю пошкоджень дверей, замків та ін. предметів.

Слідчий має право заборонити особам, що перебувають у приміщенні під час О., а також особам, які під час О. увійшли в це приміщення, виходити з приміщення і спілкуватися один з одним або з іншими особами до закінчення О.

В необхід. випадках слідчий має право залучати до участі в проведенні О. працівників органів внутр. справ та відповід. спеціалістів. Закон зобов'язує особу, яка проводить О., вживати заходів, щоб не були розголошені виявлені під час О. обставини особистого життя обшукуваного та інших осіб, які проживають або тимчасово перебувають у приміщенні, де проводився О. (ст. 185). У приміщеннях, що їх займають дип. представництва, а також у приміщеннях, де живуть члени дип. представництв та їх сім'ї, які користуються правом дип. недоторканності, О. можна проводити тільки за згодою дип. представника в присутності прокурора та представника МЗС України (ст. 182). Про проведення О. складається протокол, копія якого вручається особі, в якої проведено О. Відповідно до ст. 184 з метою вилучення предметів і док-тів, які можуть мати доказове значення і які знаходяться при певній особі, слідчий може провести О. особи або виїмку у неї цих предметів чи док-тів у порядку, передбаченому ст. 177, 178. О. особи може бути проведений без постанови у таких випадках: 1) при фіз. захопленні підозрюваного уповноваженими на те особами, якщо є достатні підстави вважати, що затриманий має при собі зброю або ін. предмети, які становлять загрозу для оточуючих, чи намагається звільнитися від доказів, які викривають його чи ін. осіб у вчиненні злочину; 2) при затриманні підозрюваного; 3) при взятті підозрюваного, обвинуваченого під варту; 4) за наявності достатніх підстав вважати, що особа, яка знаходиться у приміщенні, де проводиться О., приховує при собі предмети або док-ти, які мають значення для встановлення істини в справі. Особи, які беруть участь у виконанні цієї слідчої дії, повинні бути однієї статі з особою, яку обшукують.

Літ.: Денисюк С. Ф., Шепитько В. Ю. Обыск в системе следств. действий (Тактико-криминалист. проблемы). X.. 1999.

М. Є. Шумило. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]