Навигация
 
о-округ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ОДИНОКА МАТІР

— жінка, яка виконує обов'язок догляду за дитиною (дітьми) без допомоги батька дитини. Зміст ознаки виховання та утримання дитини жінкою самостійно (згідно із загальнонормат. розумінням) передбачає тільки умову відсутності безпосеред. участі батька у процесі утримання та виховання дитини (дітей) і незалежно від участі ін. родичів чи близьких жінки та дитини.

Особливість статусу осіб, що належать до категорії О. м., визначається низкою гарантій: право на щорічну відпустку у зручний для них час, підвищені гарантії при прийомі на роботу і звільненні з роботи, пільги при отриманні житла, встановлені д-вою з метою підтримки і захисту О. м.

Зак-вом України О. м. визначається незаміжня жінка, котра має дитину (дітей), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька дитини проведено у встановленому порядку за вказівкою матері.

Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (ред. 2001) категорія О. м. не виокремлюється. Суб'єктом отримання держ. допомоги є малозабезпечені сім'ї з дітьми (в т. ч. з усиновленими дітьми та дітьми, які перебувають під опікою чи піклуванням) віком до 16 років (учнів — до 18 років), якщо середньоміс. сукупний доход сім'ї є нижчим від прожиткового мінімуму для сім'ї. О. м. може отримати таку допомогу за наявності середньоміс. сукупного доходу, нижчого від прожиткового мінімуму (ст. 19). Допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між встановленим прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньоміс. сукупним доходом за попередні 6 календ, місяців, але не менш як 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць (Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затв. КМ України 27.XIІ 2001). Якщо діти до 18 років навчаються у вищих навч. закладах І—IV рівня акредитації або проф.-тех. навч. закладах, допомога призначається незалежно від розміру одержуваної ними стипендії. Середньоміс. сукупний дохід сім'ї для призначення держ. допомоги сім'ям з дітьми обчислюється згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (затв. М-вом праці і соціальної політики України, М-вом економіки та з питань європ. інтеграції України, М-вом фінансів України, Держкомстатом України 15.ХІ 2001).

Ст. 184 КЗпП України встановлює для О. м. ряд додаткових гарантій, передбачених для працюючих жінок з дітьми. Напр., роботодавцям забороняється відмовляти таким жінкам у прийнятті на роботу, знижувати зарплату з мотивів, пов'язаних з наявністю дітей (віком до 14 років або дитини-інваліда). При відмові у прийнятті на роботу роботодавці зобов'язані повідомляти причини у письм. формі. Не допускається звільнення такої категорії жінок, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, але з обов'язковим працевлаштуванням. Після закінчення строкового труд, договору власник або уповноважений ним орган зобов'язані працевлаштувати зазнач, жінок, а протягом періоду працевлаштування виплачувати середню зарплату (але не довше 3 місяців з дня закінчення строкового труд, договору).

Зак-вом передбачається також можливість звільнення О. м. з числа випускників вищих навч. закладів, підготовка яких здійснювалася за держ. замовленням, але які мають дитину до 14 років або дитину-інваліда, від обов'язку відпрацювати за місцем призначення не менше 3 років і розірвати укладену про це угоду (п. 9 Порядку працевлаштування випускників вищих навч. закладів, підготовка яких здійснювалася за держ. замовленням, затв. КМ України 22.VIII 1996). Згідно з Законом України «Про відпустки» (1996) О. м. щорічні відпустки надаються у зручний для них час. О. м. користуються правом першочерг. отримання житла, з них не стягується плата за утримання дітей в інтернатних закладах. Локальними нормативними актами або за згодою власника (уповноваженого ним органу) таким категоріям працівників на підприємствах, в установах, організаціях можуть встановлюватися дод. гарантії щодо поліпшення умов праці.

І. П. Лаврінчук. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]