Навигация
 
о-округ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ОГОЛОШЕННЯ ГРОМАДЯНИНА ПОМЕРЛИМ

— рішення суду, що грунтується на відсутності відомостей про місцеперебування громадянина в місці його пост, проживання протягом установленого законом строку. Цей строк зазвичай становить 3 роки. Але якщо гр-нин пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або дають підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, строк О. г. п. становить 6 місяців (ст. 21 ЦивК України). Військовослужбовець або ін. гр-нин, котрий пропав безвісти у зв'язку з воєн, діями, може бути в суд. порядку оголошений померлим не раніше, як після закінчення 2 років від дня закінчення воєн. дій. Днем смерті гр-нина, оголошеного померлим, вважається день набуття закон, сили рішення суду про оголошення його померлим. У разі оголошення померлим гр-нина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або дають підставу припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті цього гр-нина день його гаданої загибелі. Справи про О. г. п. розглядаються район, (міським) судом за місцем проживання заявника на підставі його заяви, в якій обов'язково зазначаються мета, з якою заявникові необхідно оголосити гр-нина померлим, та обставини, що дають підстави припустити його загибель від певного нещасного випадку. Суд розглядає справу за участю заявника, свідків та осіб, яких визнає за потрібне допитати, і постановляє рішення про О. г. п. Коли рішення набуде закон, сили, суд надсилає його органові реєстрації актів громадянського стану (РАГС), що діє в районі діяльності суду, для реєстрації смерті гр-нина, а також до нотаріальної контори або органу, який виконує нотаріальні дії, для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

У разі з'явлення гр-нина, оголошеного померлим, або виявлення його місцеперебування відповідне рішення про О. г. п. скасовується судом. Копія рішення надсилається відповід. органові РАГС для анулювання запису про смерть. Незалежно від часу з'явлення гр-нин може зажадати від будь-якої особи повернення майна, що збереглося і безоплатно перейшло до неї після оголошення гр-нина померлим. Особи, до яких майно гр-нина, оголошеного померлим, перейшло за відплат, угодами, зобов'язані повернути йому це майно, коли буде доведено, що в момент придбання майна вони знали, що гр-нин, оголошений померлим, є живим. Якщо майно оголошеного померлим перейшло за правом спадкування до д-ви і було реалізоване, то після скасування рішення про О. г. п. йому повертається сума, виручена від реалізації майна.

Див. також Безвісна відсутність, Безвісти пропалий.

О. С. Врублевський. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]