Навигация
 
о-округ
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ОКРЕМЕ ПРОВАДЖЕННЯ

- вид провадження у цив. судочинстві, порядок якого регулюється главами 33—39 ЦПК України. В О. п. розглядаються справи: про визнання гр-нина обмежено дієздатним чи недієздатним; про визнання гр-нина безвісно відсутнім чи про оголошення гр-нина померлим; про усиновлення дітей, які проживають в Україні; про встановлення неправильності запису в актах цивільного стану; про встановлення фактів, що мають юрид. значення; про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника; про оскарження нотар. дій або відмови в їх вчиненні (ст. 254 ЦПК). У справах О. п. суд розглядає і вирішує не спір про право, що характерний для позовного провадження і виникає між суб'єктами цив., труд., сімейних та кооперативних правовідносин, а також для провадження, що виникає у справах з адм.прав, відносин, а вимогу до суду про встановлення певних обставин (юрид. фактів, зміни прав, статусу гр-нина), з наявністю чи відсутністю яких закон пов'язує виникнення, зміну або припинення суб'єктив. майнових і особистих немайн. прав. Справи О. п. виникають також внаслідок наявності перешкод у реалізації суб'єктив. прав у зв'язку з виконанням органами держ. управління дій, спрямованих на задоволення запитів і потреб гр-н (призначення пенсії, видача док-тів, які встановлюють право, тощо). На вирішення суду в одних випадках передається спір, який виник у процесі такої діяльності (скарги на дії нотаріуса), в інших — тільки вимога про встановлення певної обставини, суд. підтвердження наявності або відсутності якої веде до усунення перешкод у здійсненні суб'єктив. права. Справи О. п. розглядаються судом за правилами ЦПК, із зазначеними у ньому винятками і доповненнями. Суд розглядає ці справи з участю заявника і заінтерес. осіб, органів д-ви, органів місц. самоврядування, кооперативних, громад, орг-цій. Якщо при розгляді справи порядком О. п. виникає спір про право цивільне, підвідомчий судам, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтерес. особам, що вони мають право подати позов на заг. підставах.

Розгляд справ О. п. дає можливість суд. органам значно розширити свою діяльність по виконанню правоохоронної функції, а гр-нам і організаціям використати суд. порядок для захисту своїх суб'єктив. прав і охоронюваних законом інтересів.

Рішення суду, постановлене у справах О. п., примусово не виконується органом держ. виконання, але має властивість загальнообов'язковості; реалізується держ. органами та органами місц. самоврядування оформленням майнових або особистих немайн. прав гр-н шляхом видачі правостверджуючого док-та — свідоцтва про право власності, спадщини або виправлення, поновлення і анулювання запису в актах реєстрації цив. стану тощо.

М. Й. Штефан. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]