Навигация
Повернись живим
 
п-пасп
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПАСІКА

— 1) Вироб. одиниця (пункт, ферма, господарство, підприємство), осн. призначенням якої є ведення бджільництва як однієї з галузей сільськогосп. в-ва. 2) Відособлений цілісний майновий комплекс, утворений у сільськогосп. підприємстві для заняття бджільництвом на відведеній для цього зем. ділянці. На пасіч. садибі (пункті) розташовані вулики, пасічні будівлі (зимівники, стільникове сховище, бджільницька майстерня, розбірні кочові будиночки, навіси для контрольних і запас, вуликів та ін.), пасічний інвентар. П. може бути: а) любительською, якою займається гр-нин з метою одержання меду та ін. продуктів бджільництва для влас. потреб; б) товарною, призначеною для одержання продукції з метою реалізації та отримання прибутку; в) племінною — для розмноження, поліпшення та виведення бджіл певної породи, збереження існуючого генофонду; г) племін. бджолорозплідником — племінним бджільницьким підприємством, спеціалізованим на виведенні бджолиних маток і формуванні бджолиних сімей на продаж. В Україні діяльність фіз. і юрид. осіб, які мають пасіку та займаються бджільництвом, регулюється насамперед Законом «Про бджільництво» (2000), а також Законами «Про ветеринарну медицину» (1996), «Про племінну справу у тваринництві» (1998) тощо. Право на створення П. мають гр-ни України, іноземці та особи без громадянства з необхід. навичками або спец, підготовкою, а також юрид. особи. Кожен з них вирішує питання про створення П. самостійно. Кількість бджолородин, що може утримуватися юрид. або фіз. особою, не обмежується. На П. утримуються бджоли лише районованих у тій чи ін. місцевості порід згідно з планом їх порідного районування в Україні, затвердженим центр, органом викон. влади з питань агр. політики. З метою обліку П. та здійснення лік.-профілактичних заходів на кожну П. видається вет.-санітарний паспорт. Племінні П. і бджолорозплідники проходять атестацію та одержують племінні свідоцтва (сертифікати) відповідно до Закону «Про племінну справу у тваринництві». П. підлягає реєстрації за місцем проживання фіз. особи або за місцеперебуванням юрид. особи, яка займається бджільництвом, у місц. держ. адміністраціях або сільс, селищ, і міських радах у встановленому порядку. П. розміщуються на зем. ділянках, що належать пасічникам за правом власності або користування, з додержанням вет.-сан. правил. Розміщення П. на землях ліс. фонду здійснюється безоплатно з урахуванням вимог ЛК України. Перевезення (кочівля) П. до медоносних угідь проводиться відповідно до вет.-сан. правил за погодженням з власниками або користувачами зем. ділянок. Вироблені або заготовлені продукти бджільництва з метою їх реалізації підлягають вет.-сан. експертизі, що здійснюється в установленому порядку.

Ввезення в Україну та вивезення за її межі бджіл, продуктів бджільництва здійснюються за встановленими правилами. Продукти бджільництва, що вивозяться за межі України, підлягають сертифікації. Нерайоновані породи бджіл ввозяться в Україну лише в наук, цілях з дозволу центр, органу викон. влади з питань агр. політики за погодженням з Укр. академією агр. наук.

Охорона бджіл забезпечується шляхом: вжиття заходів щодо запобігання розоренню та навмисному знищенню бджолородин; надання вет.-сан. допомоги; сприяння безперешкодному перевезенню (кочівлі) П.; організації наук, досліджень, спрямованих на охорону бджіл; проведення через ЗМІ пропаганди і реклами; організації держ. підтримки бджільництва та ін. Юрид. та фіз. особи, діяльність яких впливає або може негативно вплинути на стан бджільництва, зобов'язані забезпечити їх охорону. У процесі сільськогосп. діяльності, лісокористування, проведення геологорозвід. робіт, видобування корисних копалин, визначення місць вш іасу і прогону сільськогосп. тварин, розроблення туристичних маршрутів та організації місць відпочинку населення, проведення військ, навчань та маневрів, навчань з цив. оборони населення, випробувань будь-якої техніки повинні передбачатися і здійснюватися заходи щодо збереження ареалів розселення бджіл. Забороняється проводити оранку та будь-яким ін. чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мін. добрива, ін. препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фіз. знищення бджіл під час медозбору. Особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані дотримуватися діючих нормат.-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь, а ті, які застосовують засоби захисту для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше як за 3 доби до поч. обробки через ЗМІ попередити про це пасічників, чиї пасіки знаходяться на відстані до 10 км. При цьому повідомляються дата обробки, назва препарату, ступінь і строк його токсич. дії. За порушення зак-ва в галузі бджільництва до винних осіб застосовується дисциплінарна, адм., цив.-правова або крим. відповідальність згідно з законами України.

В. І. Семчик. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]