Навигация
 
посад-правн
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПОСЛАННЯ ПРЕЗИДЕНТА

- звернення глави держави до народу або до парламенту, в якому викладено його позицію з осн. напрямів внутр. та зовн. політики або інформацію про важливі рішення, прийняті ним відповідно до його конст. повноважень. У ряді країн П. п. надсилається парламентові у письмовій формі: «Президент республіки зноситься з обома палатами парламенту через послання, які зачитуються у палатах і не можуть бути предметом будь-яких дебатів» (ст. 18 Конституції Франції). В інших країнах не виключається і усний виступ президента перед палатами парламенту (США). За заг. правилом П. п. заслуховуються, але не обговорюються. У тому вигляді, в якому П. п. склалося у конст. практиці, воно покликане відобразити особливу роль президента як вищої посад, особи д-ви. В конст. монархіях (Великобританія, Іспанія, Бельгія та ін.) аналогом П. п. є звернення монарха до парламенту («тронна промова»). П. п. до народу та законод. органу передбачені осн. законами більшості зарубіж. країн, зокрема Албанії, Греції, США, Рос. Федерації, Білорусі та ін.

Конст. регулювання даного питання у різних країнах неоднакове. Ряд конституцій закріплює право глави д-ви звертатися як до народу, так і до законод. органу, інші — лише до народу, деякі — тільки до законод. органу; конституцією Киргизстану передбачено, що президент може звертатися з посланнями до народу, але тільки через законод. орган. Є країни, де ця проблема взагалі не ставиться. Світ, практика конституціоналізму свідчить, що звернення глави д-ви до народу є вагомим інструментом його впливу на стан держ. справ і, насамперед, на політ, процеси. Таким правом не наділені ін. вищі органи д-ви. П. п. — важливі програмні держ. акти політ, характеру. Відповідно до Конституції Президент України звертається з посланнями до народу та зі щорічними (іноді позачерговими) посланнями до ВР України про внутр. і зовнішнє становище д-ви (п. 2 ч. 1 ст. 106 Конституції). Послання Президента України до народу є правом глави д-ви, а не його обов'язком. Звернення Президента до парламенту України — це обов'язкові щорічні послання, а звертатися до народу Президент може кожного разу, коли вважає це за необхідне. До компетенції ВР України віднесено заслуховування послань Президента України (п. 8 ч. 1 ст. 85 Конституції України). У 2000 Президент, зокрема, звернувся до ВР з посланням «Україна: поступ у XXI століття. Стратегія економічного та соціального розвитку на 2000—2004 роки».

Літ.: Тодыка Ю. Н., Яворский В. Д. Президент Украины: конст.-прав. статус. X., 1999.

О. В. Батанов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   посад-правн   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]