Навигация
 
посад-правн
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРАВА ЖІНОК

— система прав і свобод, що характеризують прав, статус жінок з урахуванням особливостей їх соціального стану. За цією системою жінки мають право на: допомогу по вагітності та пологах, по догляду за дитиною; грош. виплати матерям (батькам), які доглядають 3 і більше дітей віком до 16 років; допомогу по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчас. непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною; допомогу на дітей одиноким матерям; допомогу на дітей військовослужбовців строк, служби; щорічну відпустку повної тривалості (до настання 6-місячного строку безперерв. праці в перший рік роботи на даному підприємстві; перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї; жінкам, які мають 2 і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда); на безпечні умови праці із забороною застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпеч. умовами праці, на підзем. роботах, а також залучення жінок до піднімання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Першим міжнар. док-том, що закріпив політичні П. ж., є Загальна декларація прав людини 1948. На розвиток її положень прийнято Конвенцію про політичні права жінки 1952, в якій зазначено, що жінки: мають право голосувати на всіх виборах на рівних з чоловіками умовах (ст. І); можуть бути обрані на рівних з чоловіками умовах без будь-якої дискримінації до всіх встановлених нац. зак-вом установ, що вимагають публічних виборів (ст. II); на рівних з чоловіками умовах без будь-якої дискримінації займати посади на громад, і держ. службі та виконувати всі громад, і держ. функції, встановлені нац. законом (ст. III). Основним правовим принципом захисту П. ж. є принцип рівності прав чоловіків і жінок, закріплений у Статуті ООН як обов'язок поважати права всіх, незалежно від статі. Цей же принцип проголошений Заг. декларацією прав людини 1948, за якою кожна людина повинна володіти всіма правами і свободами, незалежно від раси, статі, мови тощо (ст. 3). У Конституції і зак-ві України закріплено рівність прав чоловіків і жінок. Зокрема, в Осн. Законі визначено, що рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громад.-політ, і культур, діяльності, у здобутті освіти і профес. підготовці, у праці та винагороді за неї; спец, заходами щодо охорони праці й здоров'я жінок, встановленням пенс, пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; прав, захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та ін. пільг вагіт. жінкам і матерям (ст. 24). Гарантами забезпечення П. ж. є міжнар. і нац. органи та організації: Комісія ООН з прав людини, Комісія зі становища жінок (у структурі ЕКОСОР), Верховний комісар ООН з прав людини, Комітет ООН з питань ліквідації дискримінації щодо жінок, Європейський суд з прав людини та ін.

Реалізація П. ж. в Україні забезпечується системою органів держ. влади, місц. самоврядування, судів, прокуратури та ін. правоохор. органів. Важливе місце в забезпеченні реалізації П. ж. відіграє Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, осн. функцією якого є захист прав та свобод людини і гр-нина, проголошених Конституцією України, законами та міжнар. договорами України. Одним з важливих напрямів діяльності всієї системи органів держ. влади щодо захисту П. ж. є реалізація держ. політики з питань поліпшення становища жінок, створення належних умов для забезпечення жінкам рівних з чоловіками можливостей брати участь у політ, і сусп. житті д-ви.

В Україні діють жіночі політичні партії: Всеукраїнська партія жіночих ініціатив, «Жінки України», Жіноча народна партія (об'єднана), «Жінки за майбутнє України» та інші. Серед громад, об'єднань — Союз жінок України, Все-укр. жіноче нар.-дем. об'єднання «Дія», Союз українок, «Жінки XXI століття» та ін.

Літ.: Еволюція прав, становища жінок: історія і сучасність. X., 2000.

Ж. М. Пустовіт. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]