Навигация
Повернись живим
 
право-предм
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРАВО ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ

— право осіб фізичних і осіб юридичних володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на підставах, не заборонених законом. Вони можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окр. видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ст. 325 ЦивК України).

П. п. в. набувається у порядку, визначеному Конституцією та ін. законами України. У приват, власності може бути будь-яке майно, за окр. винятками. Так, згідно з Переліком видів майна, що не може перебувати у власності гр-н, громад, об'єднань, міжнар. організацій та юрид. осіб ін. держав на тер. України, до цих видів майна належать зброя, боєприпаси (крім мисл. і пневмат. зброї та боєприпасів до неї), спорт, зброя і боєприпаси до неї, вибух, речовини і засоби вибуху, бойові отруйні речовини тощо. Склад, кількість і вартість майна, яке може бути у власності фіз. та юрид. осіб, не обмежуються (ст. 325).

У приват, власності можуть бути також земельні ділянки (в розмірі та на підставах, визначених законом). Принцип непорушності П. п. в. закладений у Конституції України. П. п. в. є непорушним (ст. 41 Конституції). Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ст. 321 ЦивК).

В Осн. Законі також закріплено принцип, за яким не допускається сваволя втручання органів влади або органів місц. самоврядування у сферу існування приват, власності. У ст. 41 Конституції вказується, що примус, відчуження об'єктів П. п. в. може бути застосоване лише як виняток з мотивів сусп. необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови поперед, і повного відшкодування їх вартості. Примус, відчуження об'єктів права власності із зазначених вище підстав може бути застосоване в умовах воєнного або надзв. стану з наст, повним відшкодування м його вартості (реквізиція).

Якщо внаслідок видання нормат.-прав. акта держ. органом влади, органом влади ар Крим або органом місц. самоврядування порушуються закон і права власника, такий акт визнається судом недійсним за позовом власника і скасовується. Власник, чиї права порушено актом органу держ. влади, органом влади АР Крим або органом місц. самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. В разі неможливості відновлення поперед, становища власник має право на відшкодування майн. та моральної шкоди (ст. 393 ЦивК). Конфіскацію майна може бути застосовано виключно за рішенням суду в обсязі та порядку, встановлених законом (ст. 41 Конституції, ст. 354 ЦивК). Конфіскація є санкцією за вчинення правопорушення у випадках, встановлених законом (ст. 354 ЦивК). Конфісковане майно переходить у власність д-ви безоплатно. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом (ст. 354). Особа, яка є власником майна, може вчинити позов про визнання її права власності, якщо це право оспорюється або не визнається ш. особою, а також у разі втрати нею док-та, який засвідчує її право власності (ст. 392). Власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання майном (ст. 391).

Літ.: Гражд. право, ч. 1. М., 1998; Розвиток цив. і труд, зак-ва в Україні. X., 1999; Гражд. право Украины, ч. 1—2. X., 2000; Право власності в Україні. К., 2000.

Я. М. Шевченко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]