Навигация
 
примус-прон
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРОМИСЛОВИЙ ЗРАЗОК

- результат творчої діяльності людини у галузі худож. конструювання. Його об'єктом може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовн. вигляд пром. виробу і призначені для задоволення естет, та ергономічних потреб.

В Україні згідно з чинним зак-вом правова охорона надається П. з., який не суперечить сусп. інтересам, принципам гуманності й моралі та відповідає умовам патентоспроможності. Не надається прав, охорона об'єктам арх-ри (крім малих архіт. форм), пром., гідротех. та ін. стаціонарним спорудам, друк, продукції як такій, об'єктам нестійкої форми з газопод., рідких, сипких або подібних до них речовин тощо. Обсяг прав, охорони, що надається, визначається сукупністю суттєвих ознак П. з., зображених на фотографіях виробу (його макета, малюнка). Тлумачення ознак проводиться у межах опису П. з. Право власності на П. з. засвідчується патентом, строк дії якого становить 10 років від дати подання заявки до Держ. департаменту інтелект, власності М-ва освіти і науки України (далі — Департаменту) і продовжується, за клопотанням власника патенту, але не більш як на 5 років. Право на одержання патенту мають автор або його спадкоємець, якщо інше не передбачено зак-вом. Автори, які створили П. з. спільною працею, мають рівні права на одержання патенту, якщо інше не передбачено угодою між ними. Патентоспроможний П. з. повинен відповідати критеріям новизни і пром. придатності. Новизна П. з. полягає у тому, що сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною до дати подання заявки до Департаменту або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету. Крім того, у процесі встановлення новизни П. з. береться до уваги зміст усіх заявок, які надійшли до Департаменту раніше. Пром. придатність означає можливість використання зразка в пром-сті або в ін. сфері діяльності. Право авторства на П. з. є невідчужуваним особистим правом і охороняється безстроково. Право на одержання патенту має і роботодавець, якщо П. з. створено у зв'язку з виконанням служб, обов'язків чи за дорученням роботодавця за умови, що труд, договором (контрактом) не передбачено інше. Роботодавець має укласти письм. договір з автором і за умовами договору видати винагороду відповідно до екон. цінності та ін. вигоди, одержаної роботодавцем від П. з.Особа, яка хоче одержати патент і має на це право, подає до Департаменту заявку особисто або через представника у справах інтелект.

власності чи ін. довірену особу. Заявка повинна стосуватися одного П. з. і містити заяву про видачу патенту, фотографію зображеного виробу, що дає повне уявлення про його зовн. вигляд, а також його опис, креслення тощо. Експертизу заявки проводить держ. підприємство «Український інститут промислової власності». Заявник має право особисто або через свого представника брати участь в установленому порядку в розгляді питань, що виникли під час проведення експертизи. Департамент видає патент у місячний строк після його держ. реєстрації особі, яка має право на його одержання. Якщо право на одержання патенту мають кілька осіб, їм видається один патент.

Заявник може оскаржити в установленому порядку будь-яке рішення Департаменту щодо заявки до Апеляційної палати протягом 3 місяців від дати одержання рішення Департаменту чи копій затребуваних патентних мат-лів. Невикористання або недостатнє використання П. з. в Україні протягом 3 років дає право будь-якій особі, що має бажання і виявляє готовність його використовувати, у разі відмови власника патенту від укладання ліцензійного договору, звернутися до суду (госп. суду) із заявою про надання їй дозволу на використання П. з. Спори розв'язуються судом, госп. або третейським судом у порядку, встановленому чинним зак-вом України.

Відносини, що виникають у зв'язку з набуттям і здійсненням права власності на П. з., в Україні регулюються ЦивК, Законом «Про охорону прав на промислові зразки» (1993, зі змінами і доп. 2000). 17.1 2002 ВР України ухвалила Закон «Про приєднання України до Гаазької угоди про міжнародну реєстрацію промислових зразків (Гаазького акта, прийнятого 28.XI 1960 р., та Женевського акта, прийнятого 2.УІІ 1999 р.)».

Ю. Л. Бошицький. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]