ПРОТЕКЦІОНІЗМ
[від лат. — прикриття, захист, заступництво] — політика д-ви, спрямована на захист нац. економіки, нац. товарного ринку, вітчизн. товаровиробників від іноз. конкуренції та інтервенції іноз. товарів на внутр. ринок. Здійснюється д-вою і уповноваженими нею органами за допомогою засобів зовнішньоторг., митної і податкової політики, а також дод. внутрішніми допоміж. заходами заохочення вітчизн. товаровиробників, особливо тих, які виготовляють продукцію на експорт. До осн. чинників П., що застосовуються д-вою, належать: запровадження підвищених ставок мита на імпорт відповід. товарів; обмеження або повна заборона ввезення з-за кордону певних видів конкурентних товарів; надання субсидій і пільгових кредитів нац. товаровиробникам конкурентної продукції; стимулювання екон. і прав, методами експорту товарів (держ. субсидування, кредитування експортерів, фінансування експорт, галузей і окр. виробництв, пільг, оподаткування, демпінг тощо). В сучас. міждержавних екон. відносинах зросла роль т. з. нетарифних бар'єрів (вимоги відповідності іноз. товарів внутр. тех. стандартам, дискримінац. політика і практика держ. закупок, маніпулювання валютними курсами та обліковими ставками тощо). Розвиток світових інтеграц. процесів зумовив появу колективного П. — узгодженої екон. політики групи держав, що проводиться в інтересах їх нац. господарств. В Україні держ. політика підтримки вітчизн. товаровиробника і захисту від інтервенції іноз. товарів на внутр. ринок активно почала проводитися в 90-х рр. 20 ст. Осн. складовими цієї політики є законод. запровадження системи заходів екон. заохочення нац. товаровиробників, стимулювання експорту, застосування високих мит. ставок на певні види імпорт, продукції (протекційне мито), пільг, оподаткування, ліцензування тощо [див. Закони України «Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні»
(1997, зі змінами і доп. 2001), «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну» (всі — 1998), «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб'єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження» (2000) та ін.].
Літ.: Опришко В. Ф. Міжнар. екон. право. K., 1995; Соко-ленко С. И. Совр. мировые рынки и Украина. К., 1995; Національні економіки в глобал. конкурентному середовищі. К., 1997; ЦиганковаТ. М., ПетрашкоЛ. М., КальченкоТ. В. Міжнар. торгівля. К., 2001.
В. П. Нагребельний.
|