Навигация
Повернись живим
 
проп-п'ят
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРОРОГАЦІЯ

(лат. — продовження, відстрочка) — 1) У праві Англії та країн Співдружності, очолюваної Великобританією, — продовження повноважень парламенту того ж скликання до наст, робочої сесії; оголошення про закінчення законод. сесії. Процедура П. включає підбиття керівником парламенту підсумків його роботи та офіц. оголошення сесії парламенту закритою. Парламент не має права проводити засідання до дати, зазначеної в оголошенні про П. Право П. є королів, прерогативою і здійснюється особисто монархом або уповноваженою ним посад, особою (генерал-губернатор у Канаді, генерал-губернатор в Австралії, лорд-канцлер у палаті громад в Англії). У деяких країнах брит. Співдружності (Кенія, Індія, Шрі-Ланка), які мають статус республік, П. оголошується відповідно до конституції президентом. Наслідком П. є зняття з порядку денного парламенту усіх законопроектів та повторне їх внесення на розгляд з початком нової сесії. Втрачають чинність постанови парламенту щодо внутр. розпорядку роботи, прийняті під час поперед, сесії. Після оголошення П. припиняють своє існування комітети та комісії, утворені без зазначення строку їх діяльності. Після П., у період парлам. канікул, справами парламенту керує спікер, у т. ч. виданням доручень на прийняття відставки чи проведення виборів в окр. округах. 2) Угода, спрямована на встановлення підсудності (П. юрисдикції). П. юрисдикції застосовують, як правило, у міжнар. цив. процесі. Вона використовується у правовідносинах з іноз. елементом, що дає можливість сторонам, які належать до різних юрисдикцій, уникнути проблем, пов'язаних з визначенням підсудності на підставі заг. правил про підсудність цих юрисдикцій. Правила про підсудність справ в окр. юрисдикціях є нормами публ. правопорядку, а отже, часто суперечать одні одним, містять взаємні посилання або ін. чином вступають у колізію. Застосування П. юрисдикції дозволяє суб'єктам правовідносин заздалегідь домовитися між собою про визначення конкр. компет. суду, який розглядатиме конфлікт між ними в разі його виникнення.

Для П. юрисдикції сторони можуть обрати як держ. органи, так і третейські. Так, арбітражне застереження (угода) є різновидом П. юрисдикції. Як і угода про визначення права, що застосовується до прав і обов'язків сторін, П. юрисдикції є автономною, її дійсність розглядається окремо від питань дійсності ін. частин угоди. Орган, обраний сторонами в угоді про П. юрисдикції, має виключну юрисдикцію над спорами, що виникають з правовідносин. П. юрисдикції є одним з випадків реалізації теорії автономії волі сторін і можлива лише тоді, коли зак-во країн, до яких належать сторони, містить диспозит. норму щодо визначення підсудності у справах з іноз. елементом. У міжнар. праві осн. положення щодо П. юрисдикції врегульовано Конвенцією країн Європ. екон. співтовариства про підсудність і виконання суд. рішень у цив. та комерц. справах (Брюссель, 1968) і Конвенцією країн Європ. екон. співтовариства та Європ. асоціації вільної торгівлі про підсудність та виконання суд. рішень у цив. та комерц. справах (Лугано, 1988). Зак-вом України П. юрисдикції дозволено без обмежень. Суд. установа, до якої подано вимогу про розгляд спору згідно з П. юрисдикції, має повноваження вирішувати питання про власну компетенцію як за заявою сторони, так і за своєю ініціативою. Таке ж повноваження має суд, до якого заяву щодо спору подано за заг. правилами про підсудність. Після її вивчення суд (1) відмовляє у розгляді справи по суті і направляє її до органу згідно з угодою про П. юрисдикції або (2) відмовляє у наданні сили П. юрисдикції та сам розглядає справу. Відмова у наданні сили П. юрисдикції пов'язана з доктриною публіч. політики і настає у разі визнання угоди про П. юрисдикції недійсною або якщо питання у спорі стосуються публіч. порядку: антимонопольне (конкурентне) регулювання, охорона природ, середовища, оподаткування тощо. За заг. визнанням, суть відносин між сторонами також мусить розглядатися у контексті прав, системи країни, в якій має відбутися суд. розгляд. Вимоги щодо зв'язку між цими відносинами і прав, системою часто диктуються розвитком матеріального зак-ва тієї чи ін. юрисдикції, але значно варіюються між країнами. Зазначені обмеження стосуються лише судів, які є публіч. установами. Вказані вимоги не висуваються до арбітражів, третейських судів та ін. установ з розгляду спорів. У разі прийняття справи до розгляду одночасно двома або більше суд. інстанціями перевагу має рішення, ухвалене першим. Виконання такого рішення здійснюється відповідно до зак-ва про визнання рішень іноз. судів та міжнар. арбітражу країни, де знаходиться винна особа або майно, на яке звернено стягнення.

3) У зобов'язальному та процес, праві - наданий ін. стороні строк понад встановлений законом чи договором.

Літ.: Богуславский М. М. Междунар. частное право. М. 1997; Фединяк Г. С. Міжнар. приватне право. К., 1997; Попов А. А. Междунар. частное право. X., 1999; Фединяк Г. С, Фединяк Л. С. Міжнар. приватне право. К., 2000.

О. П. Загнітко, В. А. Малига. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   проп-п'ят   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]