ПРОФЕСІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ
- захворювання, спричинене виключною або переваж, дією несприятливого вироб.-профес. фактора (вібрація, шум, загазованість тощо) на здоров'я людини і є характерним для конкр. професії. До П. з. належать також захворювання, у розвитку яких було встановлено причин, зв'язок між ними і дією несприятливого вироб.-профес. фактора, якщо було виключено явний вплив ін. непрофес. факторів, що призводять до аналогіч. змін в організмі людини. Питання, пов'язані з П. з., регулюються КЗпП України, Законом України «Про охорону праці» (1992) та ін. нормат.-прав. актами. 2.ІІ 1995 МОЗ України, М-юм соціального захисту нас. України та М-юм праці України затв. Список професійних захворювань та Інструкцію щодо його застосування. У Списку дається перелік найменувань хвороб та їх ускладнень, виробництв і робіт, що виконуються на них, а також факторів, що спричиняють П. з. Список П. з. є вичерпним. Захюрювання може бути визнане професійним також у випадках, коли працівник зайнятий у в-ві або на роботах, які у Списку прямо не передбачено. Вказане у Списку захюрювання визнається професійним, якщо на його розвиток не впливали ін. фактори, не пов'язані з умовами праці.
Якщо П. з. спричинило погіршення перебігу непрофес. захюрювання, що призвело до втрати працездатності, то причиною останньої вважається П. з.
Список профес. захворювань є осн. док-том, який використовується при встановленні діагнозу профес. захюрювання, зв'язку його з роботою або професією, вирішенні питань експертизи працездатності, мед. і труд, реабілітації, а також при розгляді питань, пов'язаних з відшкодуванням власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним труд, обов'язків.
Власник підприємства зобов'язаний організувати розслідування причини кожного випадку П. з. протягом 7 днів від моменту одержання повідомлення про нього. Розслідування проводиться спец, комісією. Складений цією комісією акт розслідування П. з. протягом 3 діб після закінчення розслідування надсилається хворому, підприємству, де виявлено захворювання, відповідному лік.-профілактичному закладу і профсп. орг-ції, членом якої є хворий. За цим актом вживаються відповідні заходи.
М. П. Стадник, П. А. Вущенко.
|