Навигация
Повернись живим
 
проп-п'ят
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРОФЕСІЙНІ СУДДІ

- в Україні гр-ни, які відповідно до Конституції призначені чи обрані суддями і займають штатну суддівську посаду в одному з судів. Прав, статус П. с. регулюється Законами «Про статус суддів» (1992), «Про судоустрій України» (2002) та деякими ін. прав, актами. Згідно з Законом «Про судоустрій України» на посаду судді може бути рекомендований кваліфікац. комісією суддів гр-нин України, не молодший 25 років, який має вищу юрид. освіту і стаж роботи в галузі права не менш як 3 роки, проживає в Україні не менш як 10 років і володіє держ. мовою. Суддями спеціаліз. судів можуть бути також особи, які мають фахову підготовку з питань юрисдикції цих судів. У цьому разі на посаду судді спеціаліз. суду може бути рекомендований відповід. кваліфікац. комісією суддів гр-нин України, не молодший 35 років, який проживає в Україні не менш як 10 років, володіє держ. мовою, має вищу освіту в галузі знань, що охоплюються межами юрисдикції відповід. спеціаліз. суду, та стаж роботи за спеціальністю не менше 5 років. Ці судді відправляють правосуддя лише у складі колегій суддів. Не можуть бути рекомендовані на посаду П. с. гр-ни: 1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними; 2) які мають хронічні психічні чи ін. захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків судді; 3) щодо яких провадиться дізнання, досуд. слідство чи суд. розгляд крим. справи або які мають незняту чи непогашену судимість.

При доборі кандидатів у судді забезпечується рівність їх прав незалежно від походження, соціального та майн. стану, расової та нац. приналежності, статі, політ, поглядів, реліг. переконань та ін. обставин. Кожен, хто відповідає встановленим вимогам до кандидата в судді, має право звернутися до відповід. кваліфікац. комісії суддів із заявою про рекомендацію його для призначення чи обрання П. с. Суддя, строк повноважень якого закінчився, за його заявою має бути рекомендований для обрання суддею безстроково, якщо відсутні визначені законом обставини, що перешкоджають цьому.

Перше призначення на посаду П. с. строком на 5 років здійснюється Президентом України на підставі рекомендацій відповід. кваліфікац. комісії суддів за поданням Вищої ради юстиції. Всі ін. судді обираються безстроково ВР України на підставі рекомендації Вищої кваліфікац. комісії суддів України за поданням Голови ВС України (голови відповід. вищого спеціаліз. суду).

Порядок внесення подання про призначення суддів на посаду встановлено Законом України «Про Вищу раду юстиції» (1998). Особа, призначена на посаду судді чи обрана суддею безстроково, набуває статусу П. с. відповід. рівня і спеціалізації судів: судді місцевого чи апеляційного заг. або військового суду, судді Апеляційного суду України, судді Касаційного суду України, судді місцевого, апеляційного або вищого спеціаліз. суду або судді ВС України. Посада судді та ін. умови його праці згідно з зак-вом про працю визначаються в наказі голови відповід. суду. Судді, призначеному на посаду, видається посвідчення встановленого зразка. Підстави та порядок звільнення судді з посади, умови його відповідальності та ін. питання статусу суддів визначаються відповідно до Конституції України зак-вом про статус суддів. Суддя може бути переведений до ін. суду за його письм. заявою. Переведення судді за його заявою з одного суду до ін. суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за поданням Голови ВС України або голови відповід. вищого спеціаліз. суду. Судді військ, судів перебувають на військ, службі, входять до штатної чисельності ЗС України. Військ, звання суддям військ, судів присвоюються Президентом України за поданням Голови ВС України, якщо інше не встановлено законом. Військ, суддя, крім здійснення правосуддя, не може залучатися до виконання ін. обов'язків військ, служби.

П. с. розглядає справи в першій інстанції одноособово або в складі колегії суддів відповідно до вимог процес, закону.

Літ.: Прилуцький С. Формування корпусу профес. суддів України в аспекті реалізації поділу влади. «Право України», 2003, №2.

Ю. С. Шемшученко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]