ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНА ОСВІТА
- складова частина системи освіти України. Вона забезпечує здобуття гр-нами професії відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей, а також допрофес. підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації. Регулюється Законом України «Про професійно-технічну освіту» (1998, зі змінами і доп. 2003). Ним, зокрема, передбачено, що П.-т. о. здійснюється у профес.-тех. навч. закладах за денною, веч. (змінною) формами навчання, з відривом і без відриву від в-ва та за індивід, навч. планами. До профес.-тех. навч. закладів належать: профес.-тех. уч-ще відповід. профілю; профес. уч-ще соціальної реабілітації; вище профес. уч-ще; профес. ліцей, профес. ліцей відповід. профілю, профес-художнє уч-ще, художнє профес.-тех. училище, вище худож.-профес. уч-ще, училище-агрофірма, вище училище-агрофірма; училище-завод; центр профес.-тех. освіти; центр профес. освіти; навч.-вироб. центр; центр підготовки і перепідготовки роб. кадрів; навч. центр тощо.
Прийом гр-н до профес.-тех. навч. закладів здійснюється у порядку, встановленому навч. закладом на підставі типових правил прийому до цих закладів, що затверджуються спеціально уповноваженим ценф. органом викон. влади у сфері П.-т. о.
Зміст П.-т. о. зумовлюється сусп. вимогами до рівня кваліфікації кадрів і визначається держ. стандартами П.-т. о. з кожної професії для підготовки кваліфікованих робітників у профес.-тех. навч. закладах. Учні й слухачі профес.-тех. навч. закладу мають право на: належні умови навчання за обраною професією; матер. забезпечення у період навчання на умовах і в порядку, встановлених КМ України; навчання професії за індивід, програмою; безоплатне користування навч.-вироб., культур.-спорт., побут., оздоров. базами навч. закладу; матеріальну допомогу; оплату праці під час вироб. навчання і практики згідно з зак-вом; безоплатні мед. обслуговування, користування засобами лікування, профілактики захворювань; щотижневий відпочинок і канікули протягом навч. року та після його закінчення тощо. Особам, які успішно пройшли кваліфікац. атестацію, присвоюється кваліфікація «кваліфікаційний робітник» з набутої професії відповід. розряду (категорії). Особам, які завершили навчання в акредитованому вищому профес. уч-щі, центрі профес. освіти, може присвоюватись осв.-кваліфікац. рівень молодшого спеціаліста за відповід. напрямом (спеціальністю). Держ. управління у сфері П.-т. о. здійснюють: М-во освіти і науки України; спеціально уповноважений центр, орган викон. влади у сфері проф.-тех. освіти; ін. м-ва і центральні органи викон. влади, яким підпорядковані профес.-тех. уч-ща; РМ АР Крим, обласні, Київ, і Севастопольська міські держ. адміністрації.
Ю. С. Шемшученко.
|