Навигация
Повернись живим
 
проп-п'ят
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПРОЦЕНТИ

(від лат. pro centum - за сто, на сто), відсотки — розмір плати, яку одержує кредитор від боржника за користування грош. коштами або матеріальними цінностями. Передбачені ЦивК України. Відповідно до ст. 536 за користування чужими коштами боржник зобов'язаний сплачувати П., якщо інше не встановлено договором між фіз. особами. При цьому боржник в результаті невиконання грош. зобов'язання на вимогу кредитора повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлено ін. розмір П. (ст. 625 ЦивК). Відповідно до банк, правил про кредитування розмір і порядок сплати П. визначаються у кредитному договорі залежно від кред. ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, що склалися на кред. ринку, строку користування кредитом, облікової ставки НБУ та ін. Незалежно від зміни облікової ставки НБУ умови договору про П. можуть переглядатися лише на підставі взаєм, згоди кредитора і позичальника. Відповідно до банк, правил про кредитування кошти для погашення заборгованості по банк, кредиту в першу чергу спрямовуються на сплату П., згодом — на сплату простроченої заборгованості, а сума, що залишилася, — на погашення осн. суми кредиту, якщо інше не встановлено договором.

Проте не всі платежі за кред. договором вважаються П. Договором може передбачатися, напр., виплата позичальником банку дод. винагороди за відкриття кредитної лінії, що обчислюється у визначеному співвідношенні до суми невикористаного ліміту кред. лінії. Ця винагорода за прав, природою є не П. по кредиту, а платою за спец. банк, послугу у вигляді сукупності орг.-екон. витрат, необхідних для видачі клієнту ресурсів у будь-який момент на першу його вимогу.

П. як плату за користування капіталом слід відрізняти від неустойки як засобу забезпечення виконання зобов'язань, що також може визначатися у П., але має штрафний (каральний) характер.

Літ.: Хилинский Г. Сущность процента за кредит и контроль источников их погашения. «Бизнес», 1996, № 2; Лунц Л. А. Деньги и денеж. обязательства в гражд. праве. М., 1999; Банк, право України. К., 2000.

О. П. Подцерковний. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]