Навигация
 
проп-п'ят
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ПУБЛІЧНІСТЬ СУДОЧИНСТВА

- принцип кримінального процесу, який означає, що слідчі органи, прокурор і суд (кожний у межах своєї компетенції) зобов'язані діяти в цьому процесі в публічних (загальнонародних, загальнодержавних) інтересах. Ідеться, зокрема, про те, що відповідні держ. органи повинні грунтувати свої висновки на такій сукупності зібраних і всебічно та об'єктивно досліджених доказів, які роблять ці висновки законними та справедливими. Принцип публічності закріплений у ст. 4 КПК України і стосується всіх стадій крим. процесу.

На стадії порушення кримінальної справи принцип публічності виявляється в обов'язку перевірити, чи є законними приводи і підстави для порушення крим. справи, і винести відповідне рішення. При проведенні досуд. слідства слідчі органи і прокурор згідно з цим принципом зобов'язані вжити передбачених законом заходів до збирання, перевірки та оцінки доказів для з'ясування всіх обставин крим. справи і прийняти необхідні рішення. При підтриманні держ. обвинувачення у суді прокурор, пересвідчившись у невинуватості обвинуваченого, повинен відмовитися від обвинувачення. При надходженні справи до суду суддя на стадії поперед, розгляду справи повинен перевірити повноту і правильність проведеного розслідування, вирішити питання про наявність достат. підстав для розгляду справи по суті в суд. засіданні. Розглядаючи справу по суті, суд не повинен обмежуватися дослідженням доказів, зібраних слідчими органами, а досліджувати також дод. докази для винесення законного і обгрунтованого вироку або ін. рішення.

Публіч. характер мають повноваження суду при постановленні вироку вирішувати за власною ініціативою питання про відшкодування шкоди, заподіяної злочином. В апеляц. і касаційній інстанціях суд, виходячи із засади публічності, зобов'язаний у повному обсязі перевірити законність та обгрунтованість вироку чи ухвали суду щодо всіх підсудних, у т. ч. тих, хто не подав апеляції чи касац. скарги і щодо кого прокурор не вніс апеляції чи касац. подання. Після набуття вироком закон, сили суд вживає необхід. заходів до його виконання. Нагляд за додержанням законів при виконанні суд. рішень у крим. справах, а також при застосуванні ін. заходів примус, характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи гр-н, здійснює прокурор.

Особливий порядок розгляду справ приват, і приват.-публіч. обвинувачення не змінює публіч.-прав, характеру крим. процесу. У зв'язку з особливим громад, значенням справи або коли потерпілий через свій безпорад. стан, залежність від обвинуваченого чи з ін. причин не може захистити свої законні інтереси, прокурор має право порушити крим. справу і за відсутності скарги потерпілого або вступити у справу, порушену суддею за скаргою потерпілого, і підтримувати обвинувачення у суді, коли цього вимагає охорона держ. або сусп. інтересів чи прав гр-н .

П. с. виявляється у публіч.-прав, обов'язку органів д-ви та посад, осіб роз'яснити особам, які беруть участь у справі, права і обов'язки та сприяти здійсненню їх прав, а за необхідності — забезпечити особисту і майн. безпеку. Публічністю характеризується процес, становище прокурора в цив. процесі. Він має право: звертатися до суду із заявами про захист прав і закон, інтересів гр-н , д-ви, а також підприємств та ін. юрид. осіб і представляти їхні інтереси в суді; звернутися з позовом до суду про визнання гр-нина обмежено дієздатним чи недієздатним (ст. 256 ЦПК України), про позбавлення батьків, прав і про їх поновлення (ст. 169, 170 СК України); звернутися до суду із заявою про визнання незаконним прав, акта органу, рішення чи дії посад, особи. При розгляді справи прокурор може висловлювати свої міркування з окр. питань, а також по суті справи в цілому, вносити подання на незаконні рішення, вироки, ухвали суду. Засада публічності реалізується також у праві органів держ. управління, профспілки, підприємства, установи, організації та окремих гр-н звертатися до суду з заявою на захист прав та охоронюваних законом інтересів ін. осіб.

Літ.: Михеєнко М. М., Нор В. Г., Шибіко В. П. Крим, процес України. К., 1999.

В. Т. Маляренко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]