Навигация
Повернись живим
 
р-регл
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

РЕГЕНТСТВО

[від лат. regens (regentis) - правитель, володар] — тимчас. правління однієї або кількох осіб у випадку малолітства, хвороби чи тривалої відсутності монарха. Держ.-прав. інститут Р. виник за доби Середньовіччя і зберігся до нашого часу у д-вах з монархіч. формою правління. Особи, наділені регент, владою, спочатку називались охоронцями д-ви, адміністраторами, намісниками короля чи принца. Лише з 14 ст. їх стали називати регентами. На початку виникнення інститут Р. розглядався у сукупності з інститутом влади. Цю думку, зокрема, обстоював Г. Гроцій. Порядок встановлення Р. в різних країнах вирішувався по-різному. В одних Р. завчасно встановлювалось актом монарха на випадок своєї смерті, в інших — набувало чинності на підставі постійно діючого закону. В деяких країнах, за відсутності відповід. законів, Р. призначалося парламентом, у кожному випадку окремо (напр., в Англії). У Баварії монарх мав право самостійно призначати регента на випадок своєї смерті, але займати цю посаду могли лише принци крові. У Франції регентами називали також осіб, які управляли д-вою у період відсутності короля, але за його дорученням. У Бельгії регент призначався, за необхідності, палатами парламенту на спільному засіданні. Особливістю було те, що Р. розглядалося окремо від права опіки над особою монарха. Аналогіч. підхід до розмежування Р. й опіки існував у Греції, Іспанії і Португалії. У багатьох конституціях (баварській, бельгійській та ін.) передбачалося, що під час Р. не допускається внесення змін до осн. закону. В історії Росії відомо багато випадків вступу на трон малоліт. монарха. Так, Олена Глинська була регентом при малоліт. Івані IV (1533—38), царівна Софія Олексіївна — при малоліт. царях Івані V і Петрі І (1682—89), курлянд. герцог Е. І. Бірон — протягом 22 днів при малоліт. спадкоємцеві престолу Івані VI Антоновичу (1740). Колегіальне Р. Верховної таєм. ради було встановлене за малолітства Петра II (1727 —30). Інститут Р. в Росії уперше набув прав, регламентації за часів Павла І. Було встановлено, що при вступі на престол імператора до його повноліття, тобто до 16 років, мав призначатися правитель (регент) і встановлюватись опіка з призначенням опікуна. Ці посади могли займати як одна особа, так і кілька. Підставою для встановлення Р. в Росії могло бути лише малолітство імператора. Призначення правителя (регента) чи опікуна залежало від його (їх) згоди та монарха, який займав трон. У випадку смерті імператора, який не залишив відповід. розпорядження, право Р. належало батькові або матері спадкоємця престолу. Не могли бути регентом чи опікуном вітчим і мачуха. При правителі (регенті) мала утворюватися рада із 6 осіб, рішення якої були суто рекомендаційними.

Р. припинялося після зникнення умов, що спричиняли необхідність його встановлення. В історії мали місце випадки припинення Р. у зв'язку з ліквідацією монархії (у Болгарії — в 1946, Єгипті - в 1953 та ін.).

Літ.: Гроций Г. О праве войны и мира. М., 1994.

О. В. Бакаєв. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]