Навигация
 
регрес-рибак
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

РЕЄСТРАЦІЯ СУДЕН

- внесення відомостей про судно до держ. реєстраційних док-тів (регістрів). Юрид. значення Р. с. полягає у тому, що від моменту реєстрації судно набуває право плавання під прапором д-ви, яка здійснила реєстрацію. При Р. с. перевіряються і встановлюються відомості щодо права власності на судно і видаються суднові реєстраційні док-ти. За допомогою Р. с. д-ва контролює дотримання нац. зак-ва про відчуження суден і передачу їх у заставу, про безпеку мореплавання. Р. с. дає можливість вести облік флоту, що плаває під нац. прапором країни. Конвенція ООН по морському праву 1982 містить положення, відповідно до якого кожна д-ва визначає умови надання своєї національності суднам, Р. с. на її території та права плавати під її прапором. Між д-вою і судном має існувати реальний зв'язок. До обов'язків держави прапора належить ведення регістру суден із вказівкою назв суден, що плавають під її прапором, та їхніх даних.

Міжнар.-прав. регламентації умов Р. с. присвячена Женев. конвенція про умови реєстрації суден 1986 (чинності ще не набула). Вона спрямована на уніфікацію умов Р. с. і закріплення мінімальних умов реєстрації; забезпечення і зміцнення реального зв'язку між д-вою і суднами, що плавають під її прапором; ефективне здійснення д-вою прапора юрисдикції і контролю над своїми суднами щодо ідентифікації та підзвітності власників і операторів суден, а також для вирішення адм., тех., екон. і соціальних питань щодо цих суден. Згідно з Конвенцією д-ва реєстрації включає до свого регістру суден інформацію щодо судна та його власника або власників, а також видає документацію, що свідчить про Р. с. Регістри суден повинні бути доступні особам, які мають закон, інтерес в одержанні інформації, що міститься в них, відповідно до законів і правил д-ви прапора. Д-ва вживає необхід. заходів до того, щоб судна, які вона включає до свого регістру, мали власників або операторів, котрих можна було б ідентифікувати для забезпечення їх повної підзвітності. Конвенція містить вимогу про утворення у д-ві прапора компетентної нац. морської адміністрації. Відповідно до ст. 26 КТМ України судно підлягає реєстрації у Держ. судновому реєстрі України або Судновій книзі України. Порядок ведення Держ. суднового реєстру України і Суднової книги України затв. КМ України 26.ІХ 1997. Реєстрації в Держ. судновому реєстрі підлягають укр. судна, тех. нагляд за якими здійснюють класифікаційні т-ва. У Судновій книзі реєструються укр. судна, що не підлягають реєстрації у Держ. судновому реєстрі України. Судно, зафрахтоване за договором бербоут-чартеру, може бути тимчасово, але не більше строку дії договору, зареєстроване в Держ. судновому реєстрі України або в Судновій книзі України.

Р. с. у Держ. судновому реєстрі України здійснюють капітани мор. портів, а Р. с. у Судновій книзі України — капітани мор. портів або Гол. держ. інспекція України з безпеки судноплавства. Заг. керівництво та контроль за реєстрацією і веденням обліку суден в Україні здійснює інспекція Гол. держ. реєстратора флоту у складі М-ва тр-ту України.

Відповідно до ст. 27 КТМ України судно може бути зареєстроване в Держ. судн. реєстрі або Судновій книзі лише в одному мор. порту країни. Від моменту Р. с. в Держ. судновому реєстрі або Судновій книзі всі раніше зроблені записи щодо цього судна в суднових реєстрах іноз. держав Україною не визнаються. Україна не визнає також внесення її судна в судновий реєстр іноз. д-ви, якщо судно не виключено у встановленому порядку з Держ. суднового реєстру України або Суднової книги України. Р. с. у Держ. судновому реєстрі України засвідчується свідоцтвом про право плавання під Держ. Прапором України (судновий патент), а Р. с. в Судновій книзі України — судновим білетом. Виключення судна з Держ. суднового реєстру України чи Суднової книги України здійснюється шляхом припинення записів про його реєстрацію і вилучення суднових реєстрац. док-тів. Виключення може бути постійним або тимчасовим. Пост, виключення судна з Держ. суднового реєстру або Суднової книги здійснюється у разі: втрати судном права плавання під Держ. Прапором України; загибелі судна або зникнення його безвісно; визнання судна непридатним для дальшої експлуатації; закінчення дії договору бербоут-чартеру іноз. судна. Тимчас. виключення судна з Держ. суднового реєстру або Суднової книги здійснюється у разі його передачі на закон, підставах у тимчас. володіння чи використання іноз. д-ві, юрид. або фіз. особі, а також особі без громадянства, з тимчас. заміною Держ. Прапора України на прапор іноз. д-ви за умови, що: згідно із зак-вом ін. д-ви дозволяється заміна прапора; судновласник згоден на тимчас. заміну прапора; заставодержатель зареєстрованих застав судна згоден на тимчас. заміну прапора. У разі тимчас. виключення судна з Держ. суднового реєстру України чи Суднової книги України орган держ. реєстрації видає свідоцтво про тимчас. виключення судна з Держ. суднового реєстру або Суднової книги України, зразок якого затверджується М-вом тр-ту України. Див. також Регістр судноплавства України, Суднові документи.

Літ.: Ханин М. С. Междунар. мор. судоходство. Экономика. Политика. М., 2001.

Т. Р. Короткий. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   регрес-рибак   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]