Навигация
 
с-сев
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

САМОВІДВІД

— 1) Самоусунення деяких учасників крим., цив. і госп. процесу або конституційного провадження від участі в розгляді справ у випадках, коли вони прямо чи опосередковано заінтересовані в цій справі або є підстави, що викликають сумнів у їх об'єктивності. Так, згідно зі ст. 20 ГПК України суддя не може брати участі в розгляді справи і підлягає відводу (С), якщо він є родичем осіб, які беруть участь у судовому процесі, або будуть встановлені ін. обставини, що викликають сумнів у його неупередженості. Суддя, який брав участь у розгляді справи, не може брати участі в новому розгляді справи у разі скасування рішення, ухвали, прийнятої за його участю. За наявності зазнач, підстав суддя повинен заявити С. Заявити про свою неучасть у розгляді справи зобов'язаний у відповід. випадках і суддя КС України. Так, у ході конст. провадження може з'ясуватися, що йому не слід брати участь у розгляді справи, оскільки є сумніви щодо об'єктивності судді у вирішенні справи внаслідок його родинних або подруж. відносин з учасниками конст. провадження, їх представниками чи з ін. обставин, які дають підстави сумніватися в об'єктивності судді. За таких обставин суддя КС заявляє С. до поч. розгляду справи. Про С. судді виноситься ухвала (§ 37 Регламенту КС України).

Підстави для С. судді передбачені також ст. 54—56 КПК України. У випадках С. головуючого судового засідання слухання справи відкладається для заміни його ін. суддею або справа передається до вищестоящого суду для вирішення питання про підсудність. Означений порядок поширюється також на прокурора. Проте, коли прокурор брав участь у проведенні досудового слідства у справі, у розгляді справи у суді першої інстанції в апеляц. чи касац. порядку, то ці обставини не можуть бути підставою для відводу (ст. 58 КПК). Підстави для С. слідчого і особи, яка проводить дізнання, передбачені ст. 60. Заяви цих осіб про С. подаються прокуророві, який розглядає їх і вирішує протягом 24 годин. Правила, зазначені в ст. 54, стосуються перекладача, експерта, спеціаліста і секретаря судового засідання з тим обмеженням, що їх попередня участь у цій справі як перекладача, експерта, спеціаліста і секретаря суд. засідання не може бути підставою для відводу (ст. 62). С. судці, прокурора, секретаря суд. засідання, експерта і перекладача передбачено і ст. 18—19 ЦПК України. Також передбачено, що незалежно від виду судочинства експерт судовий зобов'язаний заявляти С. за наявності обумовлених зак-вом підстав, які виключають його участь у справі (ст. 12 Закону України «Про судову експертизу» 1994). Правила С. поширюються і на членів кваліфікац. комісії суддів, котрі не можуть брати участі в розгляді питання та прийнятті рішення і підлягають відводу (С.) в разі встановлення обставин, що викликають сумнів у їх неупередженості. За наявності таких обставин член комісії повинен заявити С. (ст. 10 Закону України «Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України» 1994; ст. 81 Закону «Про судоустрій» 2002).

2) Припинення повноважень (мандата) арбітра під час вирішення спорів, які виникають у сфері міжнар. торгівлі в арбітражі {третейському суді) у разі, коли арбітр юридично або фактично виявляється неспроможним виконувати свої функції або невиправдано довго не виконує їх з ін. причин. У таких випадках арбітр бере С. (ст. 14 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» 1994; п. 3.12 регламенту Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України).

3) Самоусунення члена Вищої ради юстиції від участі в розгляді питання у випадку, коли він особисто, прямо чи побічно, заінтересований у результаті справи, є родичем особи, стосовно якої розглядається питання, або якщо встановлені ін. обставини, що викликають сумнів у його неупередженості. За наявності таких обставин член Вищої ради юстиції повинен заявити С. (ст. 26 Закону України «Про Вищу раду юстиції» 1998).

4) Право народного депутата України, який обирається, призначається або затверджується на кер. посаду у ВР України, відмовитися від балотування. С. приймається ВР без голосування (ст. 3.7.1 Регламенту ВР України).

5) Самоусунення експерта екологічної експертизи від участі в її проведенні за наявності особистої заінтересованості щодо конкр. об'єкта екол. експертизи (ст. 29 Закону України «Про екологічну експертизу» 1995).

6) Самоусунення від участі у виконавчому провадженні держ. виконавця, експерта, спеціаліста, перекладача, якщо вони є близькими родичами і свояками сторін, їхніх представників або ін. осіб, які беруть участь у викон. провадженні, або заінтересовані в результаті виконання рішення, або є ін. обставини, що викликають сумнів у їх неупередженості (ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» 1999).

І. Я. Фрідман, О. В. Батанов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]