Навигация
 
с-сев
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

САМООПОДАТКУВАННЯ

- форма залучення на добровільній основі рішенням заг. зборів гр-н за місцем їх проживання коштів нас. відповід. територій для фінансування разових цільових замовлень соціально-побут. характеру. В Україні запроваджено пост. ВУЦВК і РНК УСРР «Про самообкладання людності для задоволення їх громадських потреб» від 2.1 1928. У цей період Україна мала знач, автономію в СРСР у сфері місц. оподаткування. У загальносоюз. масштабі С. було запроваджено в сільс. місцевості відповідно до постанови ЦВК і РНК СРСР «Про самооподаткування сільського населення» від 11.IX 1937 (зміни і доп. внесено 11.VIII 1977). Згідно з актами розмір внесків по С. був диференційований залежно від соціального стану гр-н: до 2 крб. з г-ва колгоспника, а також з робітників і службовців, які постійно мешкали в селі; 5 крб. — з кустарів, ремісників та ін. гр-н, які мали фуд. доходи; 15 крб. — зі служителів культу. Згідно з указом Президії ВР СРСР «Про місцеві податки і збори» від 26.1 1981 С. сільс. населення мало здійснюватися на основі законод. актів, які приймалися самими республіками. Встановлювалися загальносоюзні розміри платежів із С: на одне г-во вони не могли перевищувати 4 крб. на рік; для колгоспників, службовців, робітників, пенсіонерів, інвалідів та деяких ін. категорій населення — не більше 2 крб. на рік.

23.IV 1984 ухвалено указ Президії ВР УРСР «Про самооподаткування сільського населення», за яким рішення про С. приймав сход села більшістю голосів осіб, яким виповнилося 18 років; кошторис витрат і доходів із С. затверджувала сільс. рада, а кілька сільс. рад отримували право об'єднувати кошти від С. за власними рішеннями для здійснення спільних заходів. Встановлено також, що кошти від С. зараховуються на поточ. рахунок сільс. ради і не включаються до її бюджету, а витрачаються на заходи, затверджені сільс. зборами. В сучасній Україні юрид. основою С. є Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» (1997, з наст, змінами та доп.), яким передбачається право за рішенням зборів гр-н за місцем їх проживання запроваджувати місц. грош. збори в певних розмірах на засадах добровільного С. Грош. суми, що надходять від С, включаються до позабюдж. цільових коштів місцевого самоврядування. Вони безпосередньо використовуються на фінансування соціальних, культур., побут, і госп. потреб відповід. нас. п. понад бюдж. асигнування (буд-во і ремонт шляхів, мостів, шкіл, культур, закладів, облаштування певної території тощо). Невикористані протягом року кошти С, як правило, переходять на наст, рік. Порядок і умови використання коштів, зібраних шляхом С, визначаються положенням про них, яке затверджується заг. зборами гр-н за місцем їх проживання або відповід. органом місц. самоврядування.

Літ.: Сиволап П. Самообкладання і соц. перебудова села. X., 1929; Кравченко В. Місц. фінанси України. К., 1999; Місц. самоврядування. К., 2001.

В. П. Нагребельний, В. І. Семчик. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]