Навигация
 
с-сев
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СВОБОДА

- у широкому філос. розумінні — природ, стан народу або окр. людини, який характеризується можливістю діяти на власний розсуд. У вузькому розумінні С. — суб'єктивна можливість людини і гр-нина здійснювати або не здійснювати певні дії, що грунтуються на його конст. правах і свободах. Учення про С. як природ, стан людини розробляли ще філософи Давньої Греції і Давнього Риму та ін. Так, Перікл, говорячи про С, мав на увазі С. особистої дії, яка в умовах даної цивілізації була дуже обмеженою; для Платона С. — діяльність «чистої думки», а умови, в яких розвивалася Рим. імперія, знаходили відбиття у С. спільної дії; для Б. Спінози С. — С. від раб. залежності людини від зовн. обставин, які сковують безпосередність самого життя; для Г. В. Ф. Гегеля — прагнення бути і дійсно бути самим собою; для К. Маркса С. — це мета істор. розвитку та ін. У конст.-прав. актах категорія С. набула закріплення у 18 ст. — у Декларації незалежності 1776 (США), Декларації прав людини і громадянина 1789 і Декларації прав людини і громадянина 1793 (обидві — Франція). Осн. постулати вчення про С: усі люди вільні від народження, і ніхто не має права відчужувати їхні природні права. Забезпечення та охорона цих прав — гол. призначення д-ви. С. не може бути абсолютною, вона обмежена правами та С. ін. людей, принципами моралі, інтересами заг. добробуту. Дем. сусп-во грунтується на вільному балансі між С. та соціальною справедливістю, С. та держ. інтересом; межі С. можуть бути визначені тільки прав, законом, який і є її мірою. С. та правопорядок не антагоністичні, якщо закон прав, і демократичний. Отже, все, що не заборонено, те дозволено; частина дозволеного визначається через права людини. Закріплення прав необхідне для того, щоб допомогти людині усвідомити свої можливості, але жоден набір прав не вичерпує С. Обмеження прав можливе виключно на основі закону, який сприяє заг. добробуту в дем. сусп-ві. Гол. ідеї вчення про С. закладені в основних законах сучас. держав, зокрема в Конституції України. Так, у ст. З зазначається, що права і С. людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності д-ви. Утвердження і забезпечення прав і С. людини є гол. обов'язком д-ви. У ст. 21 зазначається, що всі люди є вільні й рівні у своїй гідності та правах. Права і С. людини є невідчужуваними та непорушними. Права і С. людини та гр-нина, закріплені в Конституції, не є вичерпними. Вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При ухваленні нових законів або внесенні змін до чин. законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і С. (ст. 22). У ст. 23 вказується, що кожен має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і С. ін. людей, та має обов'язки перед сусп-вом, в якому забезпечується вільний і всебіч. розвиток її особистості. Ці та ін. норми забезпечують відповідність вітчизн. інституту прав і С. світовим стандартам прав людини та загальнолюд. цінностям.

Літ.: Еллинек Г. Декларация прав человека и гражданина. М., 1905; Габричидзе Б. Н., Елисеев Б. П., Чернявский А. Г. Конст. право совр. России. М., 2001.

О. В. Батанов. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]