Навигация
 
с-сев
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СВОБОДА СОВІСТІ

- 1) У шир. значенні — особливо якісна визначеність люд. буття, яка відображає здатність суверен, суб'єкта до вільного, не спровокованого зовн. чинниками самовизначення у дух. сфері, а також можливість його творчої і відповідальної самореалізації на основі ціннісно-орієнтованого вибору. С. с. своїм змістом охоплює шир. сферу духовного, світогляд, буття людини в якій вона визначається і самореалізується. Йдеться про всю сукупність переконань, поглядів на світ, на смисл життя, місце в ньому людини, про її моральні принципи, орієнтири і цінності. Поняття С. с. багатоаспектне. Його суть визначається предмет, полем дослідження: правом, філософією, релігієзнавством, етикою тощо. 2) У вузькому значенні — ставлення людини до реліг. й атеїстичного світорозуміння. Загальновизнаними осн. рисами С. с. як релігієзн.-прав. категорії нині є: право особи на свободу мати, змінювати реліг. вірування на власний вибір або ж дотримуватися нереліг. переконань; рівність усіх релігій та їх прихильників, а також невіруючих перед законом; можливість індивідуально або разом з іншими публічно чи приватно сповідувати свою релігію, брати участь у богослужіннях, обрядах, ритуалах; право на поширення своїх вірувань; невтручання д-ви у справи церкви (реліг. орг-цій), а церкви (реліг. орг-цій) — у справи д-ви. В Україні зміст і структура С. с. розкриваються у ст. З Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» (1991).

Термін «свобода совісті» в Конституції України 1996 відсутній. У Осн. Законі закріплено, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає у себе свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно реліг. культи і ритуальні обряди, вести реліг. діяльність (ст. 35). Право на свободу світогляду і віросповідання — одне з найважливіших прав людини. У різних док-тах і прав, актах — міжнародних і національних — використовують різні позначення (назви) цього права: право на свободу думки, совісті й релігії (ст. 18 Загальної декларації прав людини 1948); право на свободу думки, совісті, релігії і переконань (Паризька хартія для нової Європи 1990); свобода думки, совісті й релігії (ст. 91 Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950); свобода світогляду і віросповідання (ст. 35 Конституції України); С. с. (Закон «Про свободу совісті та релігійні організації»); С. с. і свобода віросповідання (ст. 28 конституції РФ); свобода ідеології, віросповідання та відправлення культів (ст. 16 конституції Іспанії); С. с, віросповідання і думки (ст. 40 конституції Естонії); С. с, свобода думки і вибору віросповідання та реліг. або атеїстичних поглядів (ст. 37 конституції Болгарії).С. с. в Україні як релігієзн.-прав. категорія розкриває свою сутність через конст. поняття «свобода світогляду і віросповідання», яке, по суті, містить у собі всі структурні елементи С. с: особистої самореалізації у системі свого реліг. вибору — сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої. Див. також Право на свободу світогляду і віросповідання.

Літ.: Бабій М. Ю. Свобода совісті: філос.-антропол. і релігієзн. осмислення. К., 1994; Реліг. свобода: гуманізм і демократизм законод. ініціатив у сфері свободи совісті (міжнар. і укр. контекст). К., 2000.

Н. П. Гаєва. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]