Навигация
Повернись живим
 
сег-сир
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА В РОСІЇ 1861

- реформа у сільс. г-ві, осн. змістом якої було скасування кріпосного права в Росії. її проголошено маніфестом імп. Олександра ІІ від 19.ІІ (3.ІІІ) 1861. Водночас затверджено 17 законод. актів, що стосувалися реформи. Це, зокрема: Загальне положення про селян, які вийшли з кріпосної залежності 1861; Положення про влаштування дворових людей, які вийшли з кріпосної залежності; Положення про викуп селянами, які вийшли з кріпосної залежності, їхньої садибної осілості та про сприяння уряду надбанню цими селянами у власність польових угідь; Положення про губернські та повітові у селянських справах установи; Правила про порядок введення в дію Положень про селян, які вийшли з кріпосної залежності.

Згідно із Загальним положенням, зберігалася власність поміщиків на землю, зем. наділи. Селяни повинні були викупити надані їм наділи; до викупу селяни залишалися тимчасовозобов'язаними і мали відробляти на користь пана оброк або панщину. Гол. ідея С. р. в Р. 1861 полягала в тому, щоб після викупу створити общинну власність на землю. Община мала стати ниж. ланкою адм. управління в селі. З метою забезпечення реформи передбачалося утворення спец. держ. апарату, зокрема упродовж двох років у кожній з губерній, на які поширювалася С. р. в Р. 1861, мали бути утв. губер. у сел. справах присутствія, введено інститут мирових посередників. Ухвалено акти стосовно окр. регіонів та окраїн Росії. До них належали, зокрема, «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях у губерніях: великоросійських, новоросійських і білоруських»; «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях у губерніях малоросійських: Чернігівській, Полтавській і частині Харківської», «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях в губерніях: Київській, Подільській і Волинській», «Місцеве положення про поземельне влаштування селян, поселених на поміщицьких землях в губерніях: Віденській, Гродненській, Ковельській, Мінській і частині Вітебської». С. р. в Р. 1861 зберегла значні залишки кріпацтва — політ, безправ'я селян, відробітки, штрафи, високу орендну плату, а також тілесні покарання, скасовані тільки 1903. Викупні платежі за землю скасовано згідно з указом Сенату «Про поліпшення добробуту і полегшення становища селянського населення» від 9(22).ХІ 1905.

Сел. реформа тривала понад 40 років, але бажаних результатів не дала. У зв'язку з цим з 1906 в Росії було розпочато Столипінську аграрну реформу.

Літ.: Теплицький В. П. Реформи 1861 року і агр. відносини на Україні. К., 1959; Марченко В. І. Укр. сел. реформа. Істор.-теор. аспект (1861-1929 рр). К, 1995; Історія д-ви і права України, т. 1. К, 2000; Зем. право. К, 2001.

В. І. Семчик. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]