Навигация
Повернись живим
 
сег-сир
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СЕЛДЕН

(Selden) Джон (16.ХІІ 1584, м. Селвінгтон, графство Суссекс — 30.ХІ 1654, Лондон) — англ. юрист, історик права, поліг, діяч. Навч. в Оксфорді. 1603 увійшов до корпорації баристерів Лондона. 1612 розпочав юрид. практику. З 1623 неодноразово обирався до парламенту.

Селден Джон

В 1640—49 — член Довгого парламенту, в якому представляв інтереси Оксфорд, ун-ту. Брав активну участь у розробці низки пар-лам. актів, зокрема як експерт з агр. зак-ва. Був відомим фахівцем з антикваріату, орієнталістики, рабинського права тощо. Основні праці С: «Почесні титули» (1614), «Історія цивільного управління Англії до нормандського завоювання» (1615), «Історія церковної десятини» (1618), «Закрите море» (1635), «Привілеї баронства, що засідає в парламенті» (1642). С. належить низка праць з історії права східних народів. Книга «Закрите море» («Маге Сlausum»), видана за протекцією короля, є найвідомішим твором С. На відміну від праці Г. Греція «Свобода морів» (1609), в якій обстоювалася теза про те, що море є «вільним» для всіх, книга С. є розгорнутою розробкою концепції закритого моря. С. ставив за мету довести, що англ. король є володарем прилеглого до д-ви моря як неподільної та довіч. частини Брит, імперії. На той час брит. мор. володіння включали Атлантичний ок. до узбережжя Америки та Гренландії — на заході, до берегів Голландії та Норвегії — на сході та води Ла-Маншу до узбережжя Франції. С, спираючись на доктрини природ, права та права народів, намагався довести, що море не є спільним у користуванні для всіх людей, що воно, як і земля, може перебувати у приват, власності або під владою окр. осіб. С. широко використовував істор. прецеденти, інститути рим. права та практику рим. юристів, відомості, запозичені у грец. істориків тощо. Обстоюючи свій погляд щодо можливості привласнення морів і океанів окр. д-вами, С. припускав можливість мир. проходу суден приват, морем і торгівлю на прилеглій до моря тер. суші, але за умови, що такі дії є безпечними для д-ви і не можуть заподіяти шкоду її нац. інтересам. 1887 в Англії було утв. наук. «селденське товариство».

О. В. Бакаев, О. К. Дубина. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]