Навигация
Повернись живим
 
сег-сир
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СЕРБІЯ І ЧОРНОГОРІЯ

(Србуа і Црна Гора) — держ. об'єднання кол. республік Союзної Республіки Югославії (див. у ст. Югославія). Утв. на поч. 2003. Прав, статус об'єднання визначається «Конституційною хартією державного об'єднання Сербія і Чорногорія», прийнятою скупщинами (парламентами) двох республік — Сербії (27.1 2003) і Чорногорії (29.1 2003), а також Скупщиною Союз. Республіки Югославії (4.ІІ 2003). Держ. об'єднання складається з територій С. і Ч. (102,2 тис. м2). Нас. — бл. 11 млн. Гр-ни республік одночасно є гр-нами об'єднання. Місцем перебування Скупщини, президента і ради міністрів С. і Ч. є Белград — столиця Сербії, а Суду С. і Ч. — м. Подгориця — адм. центр Чорногорії. С. і Ч. є заг. суб'єктом міжнар. права і членом міжнар. глобальних та регіон, організацій. Екон. відносини об'єднання грунтуються на ринк. економіці. І Сербія, і Чорногорія можуть укладати договори з ін. суб'єктами міжнар. права, якщо їх предмет і зміст не входять до заг. відання об'єднання.

Центр, органами С. і Ч. є: Скупщина, президент, рада міністрів і Суд. Скупщина — однопалат. парламент, який приймає закони та ін. акти, вирішує питання зовн. політики, визнання і застосування норм міжнар. права, обирає президента і раду міністрів держ. об'єднання. До складу Скупщини входять 126 депутатів (від Сербії — 91, Чорногорії — 35). Скупщина приймає рішення більшістю голосів за умови, що більшість депутатів обох членів об'єднання голосувала «за». Президент держ. об'єднання представляє С. і Ч. у країні та за кордоном, головує на засіданнях РМ і керує її діяльністю, пропонує Скупщині склад уряду і звільняє його членів з посад, призначає і відкликає керівників дип. представництв тощо. Президента обирає Скупщина С. і Ч. на 4 роки і не більше, ніж на два строки підряд. У разі відставки, звільнення від посади тощо функції президента до обрання нового переходять до заступника голови Скупщини. Рада міністрів реалізує держ. політику об'єднання, узгоджену з Сербією і Чорногорією, координує роботу міністерств, пропонує парламенту проекти законів, приймає підзакон. акти на виконання законів С. і Ч. Міністрів і заступників міністрів закорд. справ та оборони Скупщина призначає за пропозицією президента. Суд С. і Ч. розглядає і вирішує спори між республіками, розглядає скарги гр-н про відповідність законів і актів управління членів об'єднання Конституційній хартії. У Суді члени об'єднання представлені однаковою кількістю суддів. Кандидатури в члени Суду пропонує уряд, а обирає їх Скупщина на 6 років і тільки на один строк. Рішення Суду є остаточними і оскарженню не піддягають. Суд має право скасовувати закони та нормат. акти, які суперечать Конст. хартії.

М. Р. Вулевич. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]