Навигация
Повернись живим
 
сег-сир
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СИРОТИ

— особи, які в неповноліт. віці втратили батьків і потребують особливого соціального захисту з боку д-ви і сусп-ва. Прав, статус С. визначається Сімейним кодексом України та ін. нормат.-прав. актами. Розрізняють дітей-С. (біологічні С.) та дітей, які залишилися без піклування батьків (соціальні С). Дитина-С. — це дитина, в якої померли або загинули батьки. Діти, позбавлені батьк. піклування, — це діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьк. прав, відібранням у батьків без позбавлення батьк. прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням ними покарання у місцях позбавлення волі та перебуванням під вартою на час слідства, розшуком органами внутр. справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьк. обов'язки. До категорії соціальних С. належать також підкинуті діти, діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти. Закон не передбачає принципової різниці між цими категоріями осіб щодо їх соціального забезпечення та соціального захисту. Вказаним особам навч.-вих. заклад видає Єдиний квиток для дітей-С. і дітей, які залишилися без піклування батьків, що дає їм право на безплатне відвідування кінотеатрів, виставок, музеїв, спорт, споруд, безплат. проїзд у громад, міському (приміському) тр-ті, крім таксі.

Утримання та виховання дітей-С. і дітей, що залишилися без батьк. піклування, покладається на д-ву (ч. З ст. 52 Конституції України). С. передаються під опіку чи піклування, на усиновлення або влаштовуються на виховання у сім'ї гр-н (прийомні сім'ї), у будинки дитини, дит. будинки, школи-інтернати, дит. будинки сімейного типу на повне держ. утримання. Вихованцям таких закладів створюються умови для їх всебіч. і гармонійного розвитку, підготовки до самост. життя та праці. Контроль за умовами виховання і проживання С. у сім'ях опікунів (піклувальників), усиновителів, у дит. будинках сімейного типу, в прийом, сім'ях покладається на органи опіки і піклування або ін. спеціально уповноважені органи. У разі передачі С. під опіку чи піклування, влаштування в навч.-виховні заклади та прийомні сім'ї жиле приміщення, в якому вони мешкали, зберігається за дітьми упродовж усього часу перебування їх у цих закладах, в опікунів чи піклувальників, прийом, сім'ях незалежно від того, чи проживають у жилому приміщенні, з якого вибули діти, ін. члени сім'ї. С, що раніше не мали впорядкованого житла або якщо вселення їх у приміщення, яке зберігалося за ними, неможливе, позачергово забезпечуються впорядкованим житлом за ост. місцем проживання згідно із зак-вом України. С. підлягають обов'язковому держ. страхуванню до досягнення ними 18-річного віку. Д-ва гарантує працевлаштування С. після повернення їх з дит. закладів, від опікунів чи піклувальників, з дит. будинків сімейного типу та прийом, сімей, закінчення навчання у держ. і комунал. навч. закладах. С. звільняються від сплати за навчання у держ. дит.-юнацьких спорт, школах, дит. школах естет, виховання та гуртках, студіях і секціях при дошкільних, позашкільних і культур.-осв. закладах незалежно від їх відомчої підпорядкованості. Вони зараховуються до навч. закладів поза конкурсом. Тим, хто навчається, щорічно надається матеріальна допомога за рахунок стипендіального фонду, а також коштів, передбачених на утримання навч. закладів. С, які перебувають під опікою (піклуванням), на період навчання у загальноосв. школі забезпечуються безплат.

шкільною і спортивною формами, обідами, а у вищих навч. закладах і профес. навч.-вих. закладах — обідами і гуртожитками. У період канікул С, які навчаються, виплачуються (за нормами служб, відряджень) добові за час перебування у дорозі (туди і назад) і вартість проїзду залізничним, водним, міжміським автомоб. тр-том до закладів чи сімей, в яких вони виховувалися, за рахунок асигнувань на утримання навч. закладів. Кол. вихованці дит. будинків і шкіл-інтернатів під час своїх канікул можуть перебувати у зазнач, закладах з безплат. проживанням і харчуванням. Зарахованим на повне держ. утримання учням і студентам, які не виїжджають до місць організ. відпочинку в дні канікул, а також під час їх хвороби видається готівка в межах установленої грош. норми на харчування з урахуванням торг, націнки. С, які вступають до навч. закладів чи працевлаштовуються, видаються одяг і взуття за встановл. нормами. С. мають право на щорічне оздоровлення у дит. санаторіях, оздоровчих і спорт, таборах, а також на мед. обслуговування (у т. ч. стоматологами та ортопедами). Вони підлягають мед. огляду, в разі потреби їх беруть на диспансер, облік, здійснюють пост, мед. нагляд і своєчасне лікування. С. користуються ін. пільгами, передбаченими чинним Зак-вом.

Б. І. Статків. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]