Навигация
Повернись живим
 
сис-сміт
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СІМ'Я

— первин, та осн. осередок суспільства. За Конституцією України С, дитинство, материнство і батьківство охороняються д-вою (ст. 51). Кожна особа має право на проживання у С. Особа може бути примусово ізольована від С. лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Відповідно до ст. З Сімейного кодексу України С. утворюють особи, котрі спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаєм. права та обов'язки. Щодо такої ознаки С, як спільне проживання осіб, які її становлять, закон містить винятки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з ін. поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до С. своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Втім, спільне проживання членів С. є найбільш типовою і наочною ознакою сімейної спільноти. Спільний побут членів С. має різні прояви: спільне ведення г-ва, спільний відпочинок, пост, спілкування тощо. Членів С. пов'язують взаємні права та обов'язки. Ця ознака є найважливішою для юрид. визначення С. Члени С. мають комплекс взаєм. особистих і майнових прав та обов'язків. Так, батьки зобов'язані виховувати своїх дітей, захищати і представляти їх інтереси перед третіми особами. Крім того, вони зобов'язані утримувати дітей і забезпечувати матер, умови їх життя. Комплекс взаєм. прав та обов'язків пов'язує також подружжя, усиновлювачів й усиновлених, ін. членів С. Деякі сімейні за своєю сутністю права та обов'язки можуть пов'язувати не тільки осіб, які є членами однієї С, а й тих, котрі були такими в минулому або взагалі ніколи не становили однієї С. Так, батько пов'язаний з дитиною сімейними правами і обов'язками особистого та майн. характеру і в тому випадку, якщо він розірвав шлюб з матір'ю дитини і не проживає більше в цій С. Відповідні права та обов'язки виникають між батьком і дитиною у випадку, якщо батько взагалі ніколи не брав шлюбу з матір'ю і не проживає з нею та дитиною однією С, а батьківство встановлене за рішенням суду або в добровільному порядку.

Підставами виникнення С. є шлюб, кровне споріднення осіб, усиновлення (удочеріння), а також ін. підстави, не заборонені законом і такі, що не суперечать моральним засадам сусп-ва. Відповідно до зак-ва України члени С. мають право на держ. допомогу по вагітності та пологах, при народженні дитини, з догляду за дитиною до досягнення нею триріч, віку, за хворою дитиною та в ін. випадках, передбачених законом. Д-ва створює умови для захисту прав та інтересів членів С, насамперед неповнолітніх, а також для запобігання насильства в С.

І. В. Жилінкова. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]