Навигация
Повернись живим
 
сис-сміт
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СЛІДЧО-ОПЕРАТИВНА ГРУПА

- група осіб, до складу якої входять працівники органів досуд. слідства, дізнання, експертно-криміналіст. та ін. служб, для розслідування і розкриття злочинів. Такі групи утворюються кер. правоохор. органів, у підпорядкуванні яких перебувають слідчі та/або операт. підрозділи. Залежно від того, працівники одного чи кількох органів входять до складу груп, останні відповідно називаються відомчими або міжвідомчими. Утворення та діяльність міжвідомчих С.-о. г. є однією з осн. форм взаємодії правоохор. органів України у б-бі зі злочинністю. Найпоширенішими в практиці діяльності правоохор.

органів є такі види С.-о. г.: чергові; постійно діючі; для розслідування конкр. злочину. Чергова С.-о. г. утворюється нач. районного (міського) відділу (управління) МВС згідно із затвердженим графіком з числа працівників органу операт. реагування на повідомлення про вчинені злочини. До її складу входять: слідчий, операт. працівники карного розшуку (іноді — служби б-би з екон. злочинами), експерт-криміналіст та дільничні інспектори міліції. У разі повідомлення про вчинений злочин, розслідування якого належить до компетенції прокуратури, до роботи в групі залучається черговий слідчий прокуратури. Чергова С.-о. г. здійснює виїзд на місце всіх подій (злочинів), що сталися на тер. району (міста) протягом доби, проводить огляд місця події, вживає операт.-розшук. заходи, спрямовані на розкриття злочинів по гарячих слідах.

Постійно діюча С.-о. г. утворюється спільним наказом прокурора області та нач. управління МВС в області для розкриття вбивств та ін. тяжких і особливо тяжких злочинів, у т. ч. вбивств мин. років, розслідування яких зупинено у зв'язку з невстановленням особи, яка вчинила злочин (п. З ч. 1 ст. 206 КПК України). Постійно діюча С.-о. г. складається із слідчих з особливо важливих справ або старших слідчих прокуратури області й працівників управління карного розшуку області. До її складу також включаються слідчий район, прокуратури, операт. працівники кар. розшуку органу, на території якого було вчинено або виявлено злочин, працівники експертно-криміналіст. і суд.-мед. служби, спеціаліст-кінолог, а в разі потреби і фахівці ін. галузей (хімії, біології тощо). Постійно діюча, на відміну від чергової, С-о. г. здійснює виїзд лише на злочини, вчинені в умовах неочевидностей (усі умисні вбивства, в т. ч. на замовлення). Водночас постійно діюча С.-о. г. обов'язково виїжджає на місце вчинення й ін. злочинів: убивство двох і більше осіб, малолітніх і неповнолітніх дітей; убивство з використанням вогнеп. зброї та вибух, речовин; трансп. і вироб. катастрофи, що призвели до загибелі людей, тощо. В разі встановлення особи, яка вчинила злочин, після проведення невідклад. слідчих дій крим. справа для дальшого розслідування за вказівкою прокурора області чи його заступника передається слідчому за територіальністю. С.-о. г. для розслідування конкр. злочину створюється спільним наказом прокурора району (міста) і нач. районного (міського) відділу (управління) МВС для розкриття і розслідування певного (одиничного чи багатоепізодного) злочину. Така група формується із слідчих прокуратури, працівників карного розшуку та дільнич. інспекторів міліції через кілька днів після порушення крим. справи, в якій початкові слідчі дії та операт.-розшук. заходи були проведені черговою або постійно діючою С.-о. г., проте злочин не було розкрито. За наявності значного обсягу роботи, пов'язаної з експерт, дослідженнями (дактилоскоп. карти та ін. зразки), до складу групи може включатись експертний працівник відповід. профілю. Після встановлення особи, яка вчинила злочин, розслідування здійснюється слідчим (слідчою групою), а операт. працівники зі С.-о. г. діють у межах разових доручень. Для здійснення заходів щодо виявлення, розкриття та розслідування особливо небезпеч. злочинів, а також злочинів, учинених організованими злочин, угрупованнями, та тих, що мають міжрегіон. та міждерж. характер, пов'язані з наркобізнесом або набули великого громад, резонансу, С.-о. г. можуть утворюватися і з працівників ін. правоохор. та держ. органів України.

Літ.: Кубарєв І. Можливості слідчо-операт. груп у розкритті та розслідуванні злочинів. «Правничий часопис Донец, ун-ту», 2002, № 1.

О. С. Врублевський. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]