Навигация
 
смол-співдруж
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СПАДКУВАННЯ

— перехід прав і обов'язків (спадщини) від фіз. особи, яка померла (спадкодавця), до ін. осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦивК України). Здійснюється за законом і за заповітом. Характеризується такими ознаками: для здійснення переходу прав і обов'язків необхідна наявність певного факт, складу, передбаченого нормою спадкового права; єдність прав та обов'язків, що переходять, сприймається як одне ціле, що й пояснює об'єднання їх одним терміном — спадщина чи спадкова маса; всі майнові права, які переходять до спадкоємця у процесі С, мають назву спадкового активу, а сукупність обов'язків — спадкового пасиву; С. має заг. (універсальний) характер, тобто перехід усіх прав відбувається водночас і на підставі одного акта.

Під час С. не можна прийняти одні права, а від інших відмовитися. Усі права та обов'язки переходять від спадкодавця до спадкоємців без участі третього суб'єкта. Завершення С, тобто перехід прав і обов'язків, засвідчується свідоцтвом про право на спадщину, яке відповідно до чинного Закону України «Про нотаріат» (1993, з наст, змінами і доп.) видають держ. нотаріальні контори. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них з визначенням імені та часток у спадщині ін. спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ст. 1296 ЦивК).

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Крім того, спадкоємець, який прийняв таку спадщину, зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють держ. реєстрацію нерухом. майна.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення 6 місяців від часу відкриття спадщини. Якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбуватися лише після народження дитини. Такий же порядок видачі свідоцтва застосовується щодо дитини, зачатої за життя спадкодавця, але народженої після його смерті, в разі спадкування за законом. До закінчення строку на прийняття спадщини нотаріус може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фін. установі), якщо це викликано обставинами, які мають істотне значення (ст. 1298). Закон встановлює порядок внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, а також підстави визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним за рішенням суду (ст. 1300, 1301).

Літ.: Цивільне право України, т. 1—2. К., 2003.

А. С. Олійник. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]