Навигация
 
смол-співдруж
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СПЕЦІАЛЬНИЙ СТАЖ РОБОТИ

- тривалість труд, діяльності працівника в певних умовах праці, клімат, умовах чи на певній посаді, з якою право пов'язує надання пільг або особливих видів соціального забезпечення. Підрахунок С. с. р., визначеного за умовами праці, дає право працівнику на пільги в галузі пенс, забезпечення. Найсуттєвіше це виявляється, коли працівник виконував роботу в шкідливих, підзем. умовах праці або в гарячих цехах. С. с. р. має велике прав, значення для права на пенсію за віком на пільг, умовах. Напр., за Законом України «Про пенсійне забезпечення» (1991) право на пенсію за віком на пільг, умовах мають працівники, зайняті повний роб. день на підзем. роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці. Перелік конкр. видів робіт визначається спец. Списком № 1, в якому вказано виробництва, роботи, професії та посади. Такий Список затверджується КМ України за результатами атестації робочих місць. Пільг, забезпечення права на пенсію цих працівників стосується зниження як пенс, віку, так і стажу спец, роботи. Так, чоловіки мають право на пільг, пенсію після досягнення 50 років і зі стажем роботи не менше 20 років, з яких не менше 10 — на зазначених роботах, а жінки — після досягнення 45 років і зі стажем роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років і 6 міс. - на зазначених роботах.

Відповідне право на пільгову пенсію за наявності С. с. р. мають також працівники, зайняті й на ін. роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, визначеними в Списку № 2 виробництв, робіт, професій і посад, який затверджується КМ України за результатами атестації роб. місць. С. с. р. дає право на пільг, пенсію і трактористам-машиністам, робітницям текстильного в-ва, водіям міського пасажирського т-ту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технол. процесі важких і шкідливих виробництв.

До С. с. р., що застосовується у пенс, забезпеченні працівників, належить і вислуга років як специфічна труд, діяльність певних категорій працівників: суддів, прокурорів, працівників мит. органів України, окр. категорій працівників авіації та льотно-випробувального складу, працівників освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення, держ. службовців та ін. категорій працівників, передбачених чинним зак-вом України. Тривалість вислуги років як С. с. р. зазнач, категорій працівників різна і встановлюється окр. списками професій і посад, робота за якими дає право на пенсію за вислугою років.

Літ.: Безугла Я. І. Труд, стаж і його юрид. значення. К., 1979; Сирота І. М. Право пенс, забезпечення в Україні. К., 1998.

Д. О. Карпенко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]