Навигация
Повернись живим
 
судеб-сюр
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СУДИ СПЕЦІАЛІЗОВАНІ

— суд. установи, що спеціалізуються на розгляді окр. категорій справ. У різних країнах вони по-різному «включені» до структури судової системи. С. с, зокрема, діють: при судах загальної юрисдикції (суди у справах неповнолітніх); при держ. установах (фіскальні, подат. суди); як самост. установи (у США, ФРН); як суди при недерж. організаціях, установах. С. с. найчастіше працюють на засадах колегіальності. До складу такого суду, як правило, поряд з профес. юристом, входять або фахівці з певної галузі (економіки, торгівлі, мит. справи, патентознавства, педагогіки тощо), або представники відповід. асоціацій (роботодавців, найманих працівників та ін.).

У США С. с. утворено як на федер. рівні (Претензійний суд, Суд у справах зовнішньої торгівлі, Суд у митних справах), так і в багатьох штатах, напр., суди із зем. спорів, у справах про спадок, про порушення правил до-рож. руху, сімейні суди тощо. У Великобританії діє ряд С. с, зокрема, з 1956 функціонує Суд з розгляду скарг на обмеження свободи підприємництва, а 1964 утв. промислові трибунали з розгляду труд, спорів. В Австрії діє Патентний суд, що складається з юристів і фахівців різних галузей знань та розглядає спори про визнання патентів недійсними; працюють С. с. у труд, справах, які розглядають конфлікти між підприємцями та найманими працівниками за їх участю, а також третейські суди з питань соціального страхування.

До суд. органів спец, юрисдикції у ФРН належать суди адм., фін., труд., соціальної юстиції, Федеральний патентний суд і система дисциплінарних судів. Особливістю впорядкування С. с. у ФРН є те, що кожна окрема ланка юстиції становить самост. систему, яка об'єднує регіональний і федер. рівні, з власною вищою касац. інстанцією — відповідним федер. судом.

У Франції до С. с. належать трибунали, ради прюдомів, комісії з соціального страхування, паритетні трибунали з питань зем. оренди, трибунали з мор. торгівлі та ін. У Швеції С. с. — це суди з житл. питань, у справах про зем. власність, соціальне страхування, комерц. суди тощо.

В Україні відповідно до Закону «Про судоустрій» (2002) до С. с. віднесено госп., адм. та ін. суди (ст. 19). Судцями таких судів можуть бути особи, які мають фахову підготовку з питань юрисдикції цих судів (ст. 127 Конституції України).

Літ.: Правовые системы стран мира. М., 2001.

М. І. Сірий. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   судеб-сюр   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]