Навигация
Повернись живим
 
судеб-сюр
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СУДОВА СПРАВА

— справа, що розглядається у судах загальної юрисдикції суддею одноособово, колегією суддів чи судом присяжних у порядку, передбаченому процес, законом. С. с. класифікуються за видами судочинства — кримінальні, цивільні, господарські, адміністративні та справи про адм. правопорушення.

У крим. судочинстві С. с. розглядаються за мат-лами органів дізнання і досудового слідства або протокол, форми досуд. підготовки мат-лів. У справах про злочини, зазначені у ст. 27 КПК України, дізнання і досуд. слідство не провадяться, за винятком, коли злочин вчинено неповнолітнім чи особою, яка через свої фіз. або псих, вади не може сама здійснювати своє право на захист, а також коли це визнає за необхідне прокурор чи суд (ст. 111 КПК).

Суд розглядає подання слідчих органів щодо обрання для підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні злочину запобіжного заходу, взяття під варту; продовження строків тримання під вартою під час досуд. слідства; проведення обшуку житла або ін. володіння особи; зняття інформації з каналів зв'язку чи накладення арешту на кореспонденцію. Суд перевіряє законність і обгрунтованість постанови про відмову в порушенні справи або постанови про закриття справи, вирішує питання щодо закриття крим. справ з нереабілітуючих підстав, підстав застосування законів про амністію.

У цив. судочинстві розглядаються С. с. позовного провадження по спорах, що виникають з цив., сімейних, трудових і кооп. правовідносин, якщо хоча б однією зі сторін у спорі є гр-нин; справи, що виникають з адм.-прав, відносин; справи окр. провадження, в якому встановлюються певні обставини, наявність юрид. фактів або юрид. стану гр-н, необхідних для реалізації суб'єктив. прав.

Суд розглядає госп. справи у спорах, що виникають між юрид. особами, держ. та ін. органами при укладанні, зміні, розірванні й виконанні госп. договорів та з ін. підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у зак-ві, за винятком випадків, коли вирішення таких спорів віднесено законом до відання ін. органів; справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законод. актами до їх компетенції; справи про банкрутство.

До С. с. належать також адм. справи, пов'язані з правовідносинами у сфері держ. управління та місц. самоврядування (справи адм. юрисдикції), справи у сфері військ, управління та справи про адм. правопорушення. Судові рішення, якими закінчується розгляд справи у суді, ухвалюються іменем д-ви і після набуття ними закон, сили є обов'язковими для виконання всіма органами держ. влади, органами місц. самоврядування, їх посад, особами, об'єднаннями гр-н та ін. організаціями, гр-нами та юрид. особами на всій тер. України.

Вимоги до С. с. і порядок їх ведення закріплені у процес, зак-ві України (КПК, ЦПК тощо).

В. Т. Маляренко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]