Навигация
Повернись живим
 
судеб-сюр
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СУДОВИЙ РОЗГЛЯД ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ

— основна стадія цивільного процесу, в якій здійснюються функції правосуддя і виконуються його завдання, спрямовані на захист прав і закон, інтересів фіз. та юрид. осіб і д-ви. В Україні регулюється ЦПК (гл. 20 «Судовий розгляд»). С. р. ц. с. включає такі етапи: підготовчий, дослідження обставин справи і перевірка доказів, дебати судові, прийняття і оголошення рішення.

На першому етапі С. р. ц. с. суд вирішує питання про можливість розгляду справи в даному суд. засіданні, при даному складі суду, секретареві судового засідання, при наявних особах, які беруть участь у справі, ін. учасниках процесу (свідках, експертах, перекладачах) і за наявних доказів. Завдання цієї частини реалізуються послідовним здійсненням встановлених ст. 165—177 ЦПК процес, дій:

1) головуючий (суддя) відкриває суд. засідання і оголошує, яка справа розглядатиметься;

2) перевіряється явка учасників процесу і встановлюється особа тих, хто з'явився, а також з'ясовуються повноваження служб, осіб і представників; 3) роз'яснюються перекладачеві його права та обов'язки, його попереджають про крим. відповідальність згідно зі ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий переклад та за відмову без поваж, причин від виконання покладених на нього обов'язків; 4) із зали суд. засідання видаляються свідки; головуючий оголошує склад суду, а також прізвища секретаря суд. засідання, прокурора, експерта, перекладача і роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх право заявити відвід з підстав, передбачених ст. 18, 19, 22 ЦПК; 5) розглядається заява про відвід; 6) якщо заяву про відвід відхилено або відвід не був заявлений, головуючий роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх процес, права та обов'язки, передбачені ст. 99, 103, якщо будуть заявлені клопотання на їх реалізацію, вирішує заяву негайно, постановивши про це ухвалу; 7) вирішує питання про можливість розгляду справи у зв'язку з неявкою сторін, ін. осіб, які беруть у ній участь, свідків або експертів (ст. 172—176); 8) за відсутності обставин, які унеможливлюють розгляд справи, роз'яснюються експертові його права та обов'язки і його попереджують про крим. відповідальність згідно зі ст. 384, 385 КК за відмову від виконання покладених на нього обов'язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.

На другому етапі С. р. ц. с. справа розглядається по суті (ст. 178—195). Після доповіді судді головуючий з'ясовує, чи підтримує позивач свої вимоги, чи визнає відповідач позов, чи бажають сторони закінчити справу мировою угодою або звернутися за вирішенням спору до третейського суду (ст. 178). Заявлені відмова позивача від позову, визнання відповідачем позову, мирова угода сторін розглядаються у встановленому ст. 179 порядку. Суд роз'яснює їм наслідки відповід. процес, дій. Про прийняття відмови від позову або затвердження мирової угоди сторін суд постановляє ухвалу, якою одночасно закриває провадження у справі. В разі неприйняття судом відмови від позову, визнання відповідачем позову і незатвердження мирової угоди сторін суд постановляє про це ухвалу і продовжує розгляд справи. Для цього заслуховуються пояснення позивача та третьої особи, яка бере участь на його стороні, а також пояснення ін. осіб, які беруть участь у справі (ст. 180). В процесі дослідження пояснень особи, які беруть участь у справі, можуть одна одній ставити запитання. Оголошуються їхні письм. пояснення, одержані в порядку виконання окр. доручень і забезпечення доказів (ст. 33, 36). Після цього суд, заслухавши пояснення сторін та ін. осіб, які беруть участь у справі, встановлює порядок допиту свідків, експертів і дослідження ін. доказів. Свідки допитуються за правилами, встановленими ст. 182—185. Після допиту свідків, викликаних до суду, головуючий оголошує їх показання, зафіксовані в письм. формі у протоколі судового засідання і одержані в порядку, передбаченому ст. 33, 36, 45, 176.

Потім у суд. засіданні досліджуються письмові докази за правилами, встановленими ст. 186, 187.

Якщо по справі залучені речові докази, то їх дослідження у суд. засіданні провадиться у порядку, встановленому ст. 188. Письм. докази, а також протоколи їх огляду, складені в порядку виконання окр. доручень, забезпечення доказів, їх огляду на місці, оголошуються у суд. засіданні та пред'являються для ознайомлення особам, які беруть участь у справі, а в необхід. випадках — також експертам і свідкам.

Реч. докази оглядаються судом, пред'являються для ознайомлення особам, які беруть участь у справі, а в необхід. випадках — також експертам і свідкам. Якщо докази оглядалися у порядку виконання окремого доручення, забезпечення доказів, то протоколи їх огляду оголошуються у суд. засіданні, а особи, які беруть участь у справі, можуть дати свої пояснення з приводу таких протоколів. Якщо у справі була призначена експертиза, то після цього в суд. засіданні досліджується висновок експерта в порядку, встановленому ст. 190.

У деяких цив. справах участь беруть прокурор, органи держ. влади, органи місц. самоврядування для дачі висновку з метою здійснення покладених на них обов'язків і для захисту прав гр-н та закон, інтересів ін. осіб (ч. 2 ст. 121). Поданий висновок оголошується у суд. засіданні. Судді, особи, які беруть участь у справі, можуть ставити запитання представникові вказаних органів з метою роз'яснення оголошеного висновку. Закінчується ця частина суд. розгляду тим, що головуючий надає сторонам та ін. особам, які беруть участь у справі, можливість для дод. пояснення. Після їх заслуховування суд постановляє ухвалу про закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами і переходить до суд. дебатів. Судові дебати — частина суд. засідання, що складається з промов сторін та ін. осіб, які беруть участь у справі, де висловлюються підсумкові висновки стосовно дослідження обставин справи, з приводу всього факт, мат-лу і доказів, перевірених та з'ясованих у процесі доказування; висловлюються пропозиції, чи підлягає задоволенню прав, вимога і на підставі яких норм права. Під час суд. дебатів може виникнути необхідність дод. з'ясування обставин, що мають значення для справи. В таких випадках суд поновлює своєю ухвалою розгляд справи по суті. Після дод. з'ясування обставин і дослідження нових доказів суд постановляє ухвалу про закін. розгляду справи по суті й переходить до суд. дебатів (ст. 196), які проводяться у порядку, встановленому ст. 194. Заключною частиною розгляду справи є вихід суду після суд. дебатів до нарадчої кімнати для постановлення рішення (ст. 197). Рішення постановляється з додержанням таємниці нарадчої кімнати. Якщо при постановленні рішення виявиться необхідність у з'ясуванні будь-якої обставини через повтор, допит свідків або ін. процес, дію, суд, не постановляючи рішення, відновлює розгляд справи, про що постановляє ухвалу. Такий розгляд провадиться виключно в межах з'ясування обставин, які потребують дод. перевірки. Залежно від його результатів суд відкриває суд. дебати і після їх закінчення йде до нарадчої кімнати для постановлення рішення по суті. Але, якщо з'ясування цих обставин у суд. засіданні виявилося неможливим, — виносить ухвалу про відкладення розгляду справи (ст. 197). Постановлене рішення головуючий оголошує прилюдно, роз'яснює його зміст, порядок і строк оскарження (ст. 212 ЦПК) та оголошує суд. засідання у даній справі закритим.

М. Й. Штефан, О. О. Штефан. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]