Навигация
Повернись живим
 
судеб-сюр
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

СУДОВІ ВИТРАТИ

- 1) У цив. судочинстві -витрати, які пов'язані з провадженням цив. справи в суді й покладаються на сторони, третіх осіб із самост. вимогами у справах позов, провадження, заявників і заінтерес. осіб у справах окр. провадження та в деяких справах, що виникають з адм.-прав, відносин. С. в. складаються з державного мита і витрат, пов'язаних з розглядом справи. Держ. мито у передбаченому зак-вом розмірі справляється з позов, заяв, зустрічних позов, заяв, заяв третіх осіб, які заявляють самост. позовні вимоги на предмет спору між сторонами; із заяв (скарг) у справах окр. провадження; зі скарг гр-н на рішення, дії або бездіяльність держ. органів, юрид. чи посад, осіб у сфері управлін. діяльності; зі скарг на рішення, прийняті щодо реліг. орг-цій; з апеляц. і касац. скарг та заяв про перегляд суд. рішень за нововиявленими та винятковими обставинами; за повторну видачу копії суд. рішення, вироку, ухвали, постанови суду. Від сплати держ. мита звільняються: позивачі — робітники, службовці, члени колект. сільськогосп. підприємств, працівники сел. (фермерських) господарств — за позовами про стягнення зарплати, а також за ін. вимогами, пов'язаними з труд, діяльністю; позивачі — за позовами, що випливають з автор, права, а також з права на відкриття, винаходи, корисні моделі, пром. зразки, топографії інтегральних мікросхем, сорти рослин, рац. пропозиції; позивачі — за позовами про стягнення аліментів тощо.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: 1) суми, що підлягають виплаті свідкам, експертам; 2) витрати на проведення огляду на місці; 3) витрати на розшук відповідача. Суд (суддя), виходячи з майн. стану гр-нина, може звільнити його від сплати С. в. у дохід д-ви.

Кошти, потрібні на оплату свідків і експертів, а також на проведення огляду на місці, заздалегідь вносить сторона, яка порушила відповідне клопотання. Якщо виклик цих осіб або огляд на місці проводяться за клопотанням обох сторін або з ініціативи суду, потрібні для цього кошти вносяться обома сторонами порівну. Стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі С. в., хоча б ця сторона і була звільнена від їх оплати на користь д-ви. Якщо позов задоволено частково, С. в. присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених судом позов, вимог, а відповідачеві — пропорційно до тієї частини позов, вимог, в якій позивачеві відмовлено (ч. 1 ст. 75 ЦПК України). 2) У крим. судочинстві — визначена зак-вом частина витрат д-ви на проведення дізнання, досуд. слідства і суд. розгляд. С. в. складаються: 1) із сум, що вгадані й мають бути видані свідкам, потерпілим, експертам, спеціалістам, перекладачам і понятим; 2) із сум, витрачених на зберігання, пересилання і дослідження реч. доказів; 3) з ін. витрат органів дізнання, досуд. слідства і суду під час провадження у даній справі (напр., відшкодування вартості речей, зіпсованих чи знищених при відтворенні обстановки та обставин події, оплата вартості експертизи, проведеної в експерт, установі, тощо). С. в. покладаються на засуджених, але С. в., пов'язані з неспроможністю особи, з якої вони мають бути стягнуті, а також з виплатою сум перекладачеві, відносять на рахунок д-ви. С. в. у справах, де визнано винними кількох підсудних, стягуються з кожного окремо з урахуванням ступеня вини та майн. стану. У разі виправдання підсудного за однією чи кількома статтями пред'явленого обвинувачення або при виключенні одного чи кількох епізодів С. в. у цій частині відносять на рахунок д-ви.

У справах про злочини неповнолітніх С. в. можуть покладатися на їхніх батьків або опікунів.

У разі закриття справ про злочини, зазначені в ч. 1 ст. 27 КПК України, у зв'язку з примиренням потерпілого з обвинуваченим суд може покласти С. в. на одного з них або на обох.

Питання про те, на кого мають бути покладені С. в. і в якому розмірі, вирішує суд при постановленні вироку або ухвали (постанови).

Літ.: Бородин М. М., Кройтор В. А. Судеб, и арбитраж, расходы. X., 1997; Тертышник В. М. Уголов. процесс. X., 2000; Штефан М. И. Цив. процес. К., 2001.

В. Т. Маляренко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]