Навигация
Повернись живим
 
тим-тор
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТІЛЕСНЕ УШКОДЖЕННЯ

— протиправне умисне або необережне заподіяння шкоди здоров'ю ін. особи, коли порушена анатом, цілісність або фізіол. функції тканин чи органів потерпілого під час посягання на його здоров'я. Розрізняють три види Т. у.: тяжке, середньої тяжкості та легке. Характер і тяжкість Т. у. визначає судово-мед. експертиза. КК України передбачає відповідальність за умисне спричинення тяжкого ушкодження (ст. 121), середньої тяжкості (ст. 122), легкого (ст. 125), необережне спричинення тяжкого та середньої тяжкості Т. у. (ст. 128), а також за умисне спричинення тяжкого ушкодження, заподіяного у стані сильного душевного хвилювання (ст. 123), умисне заподіяння тяжких Т. у. в разі перевищення меж необхід. оборони або перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця (ст. 124).

Умисне тяжке Т. у. (ст. 121) — це ушкодження, небезпечне для життя у момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, псих, хворобу чи ін. розлад здоров'я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя. Небезпечними для життя визнаються такі ушкодження життєво важливих органів, які самі по собі загрожують життю потерпілого в момент їх заподіяння чи при звичайному їх перебігу закінчуються його смертю. Втратою будь-якого органу чи втратою органом його функцій слід вважати втрату зору, слуху, язика, руки, ноги або репродукт. функції. Заподіяння душев. хвороби визначається Т. у. в усіх випадках, коли потерпілий внаслідок посягання на його здоров'я дістав тимчасове або хронічне псих, захворювання. Ознакою тяжкого Т. у. визнається стійка втрата працездатності не менш ніж на третину (не менше 33 %). Втрата заг. працездатності вважається стійкою, якщо вона може бути поновлена частково або для її поновлення потрібен тривалий строк. Т. у. вважається тяжким, якщо призвело до переривання вагітності, незалежно від її строку, лише у випадках, коли воно стало наслідком дій винного.

Т. у. визнається тяжким, якщо воно заподіяло потерпілому непоправне знівечення обличчя. Знівеченим обличчя вважається тоді, коли воно має неприємний, відразливий зовнішній вигляд. Непоправним визначається знівечення обличчя, яке не може бути виправлене звичайними методами лікування. Відповідальність за цей злочин настає з 14 років. Суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК, характеризується умисною формою вини — прямим або непрямим умислом.

КК передбачає відповідальність винного за таких обставин: а) тяжке Т. у. вчинене способом, що має характер особливого мучення; б) ушкодження вчинене групою осіб; в) Т. у. вчинене з метою залякування потерпілого або ін. осіб; г) ушкодження вчинене на замовлення; д) Т. у. спричинило смерть потерпілого (ч. 2 ст. 121). Суб'єктивна сторона заподіяння тяжких Т. у. характеризується умисною формою вини, а псих, відношення винного до спричинення смерті внаслідок такого ушкодження — необережністю. Покарання — позбавлення волі від 7 до 10 років.

Умисне середньої тяжкості Т. у. (ст. 122) — ушкодження, яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених ст. 121, але спричинило тривалий розлад здоров'я або значну стійку втрату працездатності менш як на третину. Тривалим вважається розвинений хворобливий процес строком понад 3 тижні (21 день). Під ушкодженнями, що спричинили значну стійку втрату працездатності менш як на третину, розуміється втрата заг. працездатності від 10 до 33 %. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною формою вини — прямим або непрямим умислом. Відповідальність настає з 14 років. Покарання за ч. 1 ст. 122 — випр. роботи на строк до 2 років або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 3 років. Стаття 122 (ч. 2) передбачає підвищену відповідальність за вчинення умисного середньої тяжкості Т. у. з метою залякування потерпілого або його родичів чи примусу до певних дій. Покарання — позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. Умисне Т. у., заподіяне у стані сильного душевного хвилювання (ст. 123), тобто фізіол. афекту, що раптово виник з боку потерпілого внаслідок протизакон. насильства або тяжкої образи, визнається як заподіяне за обставин, які пом'якшують покарання (п. 7 ст. 66), оскільки винний перебував у такому емоц. стані, який значною мірою знижував його здатність усвідомлювати свої дії або керувати ними. Протизаконне насильство може бути фізичним або психічним. Тяжка образа — це будь-яке істотне приниження честі й гідності, зроблене в непристойній формі. Протизаконне насильство може бути спрямованим на спричинення не тільки безпосередньо фізичної шкоди, а й майнової. Протизаконне насильство і тяжка образа можуть стосуватися як того, хто заподіяв ушкодження, так і ін. осіб. Характерною рисою цього злочину є раптове виникнення наміру заподіяти шкоду потерпілому в умовах сильного душев. хвилювання. Т. у., спричинене винною особою після того, як стан сильного душев. хвилювання минув, слід кваліфікувати як злочин, передбачений ст. 121. Якщо ушкодження були заподіяні у стані сильного душев. хвилювання особою, яка при цьому перевищила межі необхід. оборони, вони кваліфікуються за ст. 124. Відповідальність настає з 16 років.

Покарання — громад, роботи на строк від 100 до 240 год. або випр. роботи, або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 2 років. Чинним зак-вом України передбачається також крим. відповідальність за умисне заподіяння тяжких Т. у. у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця (ст. 124). Умисне заподіяння тяжких Т. у. потерпілому за уявної оборони може бути при перевищенні меж необхід. оборони, якщо особа: а) сумлінно помилялася щодо наявності реального суспільно небезпечного посягання, тобто не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення про наявність такого посягання; б) завдаючи тяжкі Т. у. потерпілому, перевищила межі, що дозволяються в умовах реального посягання. Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується умисною формою вини. Умисел, як правило, виникає раптово. Суб'єкт злочину — особа, якій виповнилося 16 років. Покарання — громад, роботи на строк від 100 до 240 год. або випр. роботи на строк до 2 років, або арешт на строк до 6 міс, або обмеження волі на строк до 2 років. Умисне легке Т. у. (ст. 125) крим. законом поділяється на два підвиди: а) легке Т. у., що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності (ч. 2); б) умисне легке Т. у., що не потягло таких наслідків (ч. 1). До першого підвиду віднесені Т. у., які характеризуються розладом здоров'я тривалістю понад 6 днів, але не більш як 3 тижні (21 день), або стійкою втратою заг. працездатності до 10 %. Другим підвидом легких Т. у. є ті, що не спричинили короткочас. розладу здоров'я або незнач. втрати працездатності, тобто які мають незначні скороминущі наслідки тривалістю не більш як 6 днів. Відповідальність настає з 16 років.

Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується прямим або непрямим умислом.

Якщо легкі Т. у. є складовою частиною більш суспільно небезпечного злочину, то вони не потребують дод. кваліфікації. Не є кримінально караним умисне Т. у., вчинене у стані сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірною поведінкою потерпілого, при перевищенні меж необхід. оборони або заходів, необх. для затримання злочинця, а також необережне легке Т. у., якщо воно не є складовою частиною ін. злочину. Покарання: за п. 1 ст. 125 — штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або громадські роботи на строк до 200 год., або випр. роботи на строк до 1 року; за п. 2 — громад, роботи на строк від 150 до 240 год. або випр. роботи на строк до 1 року, або арешт на строк до 6 міс, або обмеження волі на строк до 2 років. Стаття 128 передбачає відповідальність за необережне тяжке або серед, тяжкості Т. у. Суб'єкт злочину — особа, якій виповнилося 16 років. Покарання: громад, роботи на строк від 150 до 240 год. або випр. роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 2 років.

В. О. Глушков. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]