Навигация
Повернись живим
 
тим-тор
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТІТО

(Броз Тіто; Broz Tito) Йосип (25.V 1892, с. Кумровець, Хорватія - 4.V 1980, м. Любляна, Словенія; похований у Белграді, Сербія) — політ, і державний діяч Югославії, маршал з 1943. Закінчивши в 1907 слюсар-но-мех. курси, став ро-бітником-металістом. У 1910—13 працював слюсарем-механіком на машинобудівних заводах Хорватії, Словенії, Чехії, Німеччини та Австрії. 1910 вступив до Соціал-дем. партії Хорватії і Славонії. 1913 був призваний до австро-угор. армії. За антивоєнну пропаганду на початку Першої світ, війни Т. заарештовано і відправлено на фронт. У квітні 1915 був тяжко поранений і потрапив до рос. полону. Після одужання працював на різних підприємствах і залізниці Поволжя та Уралу. Спроба виїхати через Фінляндію на батьківщину закінчилася його арештом та висилкою на Урал. Восени 1920 повернувся на батьківщину, вступив до КП Югославії і включився у робіт, рух. Був секретарем Загреб, міського та крайового к-тів профспілок Хорватії. З 1928 — секретар Загреб, к-ту КПЮ. За діяльність проти корол. режиму того ж року засуджений до 5 років каторги. В грудні 1934 обраний членом політбюро ЦК, а в жовтні 1940 — ген. секретарем ЦК КПЮ. Після нападу фаш. Німеччини та Італії на Югославію та її окупації компартія під кер. Т. розгорнула визв. б-бу проти окупантів, за відродження югосл. д-ви. У ці роки (1941—45) Т. був верх, головнокомандувачем Нар.-визв. армії і партиз. загонів Югославії, а з лист. 1943 — головою Нац. к-ту визволення Югославії (військ, уряду). В 1945—63 очолював уряд країни, з серпня 1945 був головою Нар. фронту, а в 1953— 63 — Соц. союзу труд, народу Югославії. Від січня 1953 — президент Федерат. Нар. Республіки Югославії (ФНРЮ); з квітня 1963 — Соц. Федерат. Республіки Югославії (СФРЮ). 1971 очолив Президію СФРЮ, а також Раду федерації. З 1952 — ген. секретар, з 1966 — голова Союзу комуністів Югославії (СКЮ).

Тіто Йосип

У своїх виступах, статтях, теор. працях Т. схвалював будівництво соціалізму в СРСР. У пошуках особливого шляху розвитку Югославії поступово відійшов від ідеалізації політ, ладу СРСР. Говорячи про роль д-ви в соц. будівництві на IX з'їзді СКЮ (1969), Т. заявив, що процес її відмирання не можна відкладати на майбутнє і що держ. власність треба перетворити на колективну під управлінням безпосередніх виробників. Під його керівництвом було здійснено певну децентралізацію управління та зменшено обсяг госп. функцій держ. апарату. Т. відмовився від системи держ. планування і закликав до проведення узгодженої політики екон. і сусп. розвитку. Характеризуючи роль партії у соц. будівництві, Т. зазначав, що вона повинна дистанціюватися вщ держ. апарату й перетворитися на провідну ідейно-політ. орг-цію нового типу. У зовн. політиці Т. додержувався лінії неприєднання до військ.-політ. блоків, екон. співробітництва як з капіталістичними, так і з соц. країнами.

М. Р. Вулевич. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]