Навигация
 
тот-тяж
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТРЕТІ ОСОБИ

- суб'єкти цив. процесуальних правовідносин, які вступають у процес, що вже розпочався, і захищають свої права та охоронювані законом інтереси. Чинне зак-во поділяє цих осіб на дві категорії: такі, що заявляють самост. вимоги до предмета спору (ст. 107 ЦП К України), і ті, що не заявляють таких вимог (ст. 108 ЦПК). Прав, статус цих двох категорій учасників цив. процесу характеризується суттєвими відмінностями. Так, Т. о., що заявляють самост. вимоги, мають усі права та обов'язки позивача, тобто вони можуть брати участь у розгляді справи, знайомитися з мат-лами справи, надавати докази та досліджувати їх, заявляти клопотання і відводи, давати усні та письм. пояснення суду, оскаржувати його рішення й ухвали, користуватися будь-якими процесуальними правами, передбаченими законом.

Т. о., які не заявляють самост. вимог на предмет спору, можуть виступати як на стороні позивача, так і на стороні відповідача до ухвалення судом рішення у тому випадку, якщо рішення може вплинути на їх права чи обов'язки стосовно однієї зі сторін. Вони також можуть залучатися до розгляду справи як однією зі сторін, так і прокурором чи за ініціативою суду. Т. о., які не заявляють самост. вимог, беруть участь у справі з метою захисту своїх суб'єктив. інтересів. ЦПК (ст. 108) передбачено, що в заяві про притягнення до розгляду справи Т. о. на стороні позивача або відповідача має точно вказуватися, на якій підставі належить їх допустити до участі у справі. Такою підставою є самост. юрид. інтерес. Його особливість полягає у тому, що порівняно з юрид. інтересом сторін Т. о. зацікавлені не в предметі спору, а в результаті його розгляду. Зобов'язання за участю Т. о. мають певну відмінність від інших за своїм суб'єктним складом. До них належать регресні зобов'язання (виконаний борг перекладається на Т. о.); зобов'язання на користь Т. о., а не кредитора; зобов'язання, що виконуються Т. о. замість боржника. Прав, статус цих зобов'язань регулюється ЦивК України.

Я. М. Шевченко, О. М. Молявко. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]