Навигация
 
тот-тяж
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТРУДОВЕ ПРАВО

— галузь права, якою регулюються індивід, відносини із застосування найманої праці та колект. труд, відносини. Предметом Т. п. є індивід, труд, відносини щодо: профес. орієнтації і профес. добору кадрів, що здійснюються роботодавцем; укладання, зміни та припинення трудового договору; нормування праці; оплати праці; робочого часу; часу відпочинку; охорони здоров'я працівників на в-ві; дисципліни праці; профес. навчання і підвищення кваліфікації безпосередньо у роботодавця; матеріальної відповідальності сторін труд, договору. Колективні труд, відносини виникають щодо участі працівників, їхніх представників в управлінні підприємствами, установами, організаціями; ведення колективних переговорів; укладення, зміни та виконання колективних договорів і угод; діяльності професійних спілок, орг-цій роботодавців з представництва і захисту прав та інтересів працівників і роботодавців; досуд. розгляду індивід, трудових спорів; вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Найпоширенішою є ін. концепція предмета Т. п. У науці Т. п. до його предмета традиційно включаються труд, відносини та відносини, тісно пов'язані з ними. Труд, відносини розуміються як відносини, засновані на угоді між працівником і роботодавцем про особисте виконання працівником за винагороду труд, функції, підлягання працівника внутр. труд, розпорядку, забезпечення роботодавцем умов праці, необхідних для виконання роботи, передбачених зак-вом про працю, колект. договором, труд, договором. До відносин, тісно пов'язаних з трудовими, належать відносини: орг.-управлінські у сфері праці; з працевлаштування у даного роботодавця; з профес. добору, профес. підготовки і підвищення кваліфікації безпосередньо у роботодавця; із соціального партнерства у сфері праці; з участі працівників як безпосередньо, так і через своїх представників у встановленні умов праці та застосуванні труд, зак-ва; з матеріальної відповідальності сторін труд, договору; з нагляду і контролю за додержанням зак-ва про працю; з вирішення труд, спорів.

Осн. принципи сучас. Т. п.: свобода праці; заборона дискримінації у сфері труд, відносин та примус, праці; рівність прав і можливостей працівників; недопущення погіршення становища працівника порівняно з рівнем, передбаченим зак-вом; забезпечення права на охорону здоров'я у процесі праці, на справедливі умови праці; забезпечення права працівника на своєчасну і в повному розмірі виплату зарплати, не нижчу від визначеної законом; соціальне партнерство; забезпечення права працівника на захист труд, прав і свобод.

Метод Т. п. як самост. галузі характеризується: поєднанням держ. і договірного регулювання сусп. відносин у сфері праці; участю працівників у прав, регулюванні праці через труд, колективи, профспілки; єдністю і диференціацією у прав, регулюванні праці; свободою вибору сторін при укладанні труд, договору з підляганням їх у процесі праці правилам внутрішнього трудового розпорядку; наявністю специф. способів захисту труд, прав і забезпеченням виконання труд, обов'язків.

Літ.: Пилипенко П. Д. Проблеми теорії труд, права. Л., 1999; Труд, право України. К., 2000.

Г. І. Чанишева. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]