Навигация
 
тот-тяж
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

ТРУДОВИЙ ДОГОВІР

- угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи особою фізичною, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фіз. особа — виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи і передбачені зак-вом про працю, колективним договором і угодою сторін (ст. 21 КЗпП України). Осн. норми, які регламентують відносини щодо укладення та припинення Т. д., містяться у розд. III КЗпП. Укладенню Т. д. передує досягнення згоди сторін про необхідні та дод. умови Т. д., тобто про його зміст. Більшість цих умов передбачено зак-вом або локальними нормат. актами, що діють на підприємстві й не можуть бути змінені сторонами. До необхід. умов Т. д., без яких він не вважається укладеним, належать умови про місце роботи, труд, функцію, оплату праці та початок роботи. Місце роботи — це підприємство, установа, організація, куди влаштовується працівник. Труд, функція — це робота, про виконання якої домовилися працівник і роботодавець. Дод. умовами при укладенні Т. д., які залежать від волі сторін і доповнюють чи уточнюють необхідні умови, можуть бути умови про випробування при прийнятті на роботу, про тривалість роб. часу, оплату витрат у зв'язку з переїздом на роботу в ін. місцевість тощо.

Відповідно до ст. 9 до Т. д. не можуть включатися умови, що погіршують становище працівника порівняно з чинним зак-вом про працю або суперечать йому. Такі умови є недійсними. Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної творчої праці шляхом укладення Т. д. як на одному, так і водночас на кількох підприємствах, в установах і організаціях (якщо інше не передбачене зак-вом, колект. договором чи угодою сторін), тобто за сумісництвом (ст. 21). Особливою формою Т. д. є контракт (див. Контракт трудовий).

Т. д. відповідно до ст. 23 можуть укладатися на невизначений строк; на визначений строк, що встановлюється за погодженням сторін; на час виконання певної роботи. Т. д. на невизначений строк — це угода, при укладенні якої сторони не обумовлюють, протягом якого часу працюватиме працівник. Укладення такого договору дає право працівникові в будь-який час його розірвати. Роботодавець або уповноважений ним орган може розірвати договір тільки на підставах, передбачених законом. Строкові трудові договори можуть укладатися на будь-який точно визначений строк за угодою сторін, якщо труд, відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням роботи або умов її виконання, або інтересів працівника.

Т. д. укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письм. форми обов'язкове: 1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні Т. д. про роботу в районах з особливими природними геогр. і геол. умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, якщо працівник наполягає на укладенні Т. д. в письм. формі;

5) при укладенні Т. д. з неповнолітнім (ст. 187);

6) в ін. випадках, передбачених зак-вом. Прийом на роботу оформляється наказом чи розпорядженням роботодавця або уповноваженого ним органу.

В разі укладення Т. д. між працівником і фіз. особою фіз. особа повинна в тижневий строк від моменту факт, допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письм. формі Т. д. у держ. службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному М-вом праці та соціальної політики України (ст. 24і КЗпП).

С. В. Дріжчана. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]