Навигация
Повернись живим
 
умис-уяв
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

УРУГВАЙ

Східна Республіка Уругвай (Uruguay, Republica oriental del Uruguay) — д-ва у пд. частині Пд. Америки. Тер. — 186,9 тис. км . Нас. — 3,413 млн. чол. (2003, оц.): уругвайці, іспанці, італійці та ін. Столиця — м. Монтевідео. Адм.-тер. поділ - 19 департаментів. Офіційна мова — іспанська. Грош. одиниця — уругвайське песо. Національне свято — День незалежності (25 серпня).

Тер. сучасного У. в давні часи населяли племена індіанців. На початку 16 ст. тут з'явилися ісп. конкістадори. З кінця 17 ст. ця територія була об'єктом колон, суперечки між Іспанією і Португалією; 1776 вона ввійшла

Державний герб Уругваю

як провінція до ісп. віце-королівства Ла-Плата. На поч. 19 ст. спалахнула б-ба ісп. колоній за незалежність, у результаті якої 25.VIII 1825 виникла незалежна Східна Республіка Уругвай. 1830 прийнято конституцію новоутв. д-ви, яка діяла майже протягом століття. Після 1917 в силу різних політ, обставин осн. закон республіки змінювався п'ять разів. Чинну тепер конституцію ухвалено 27.XI 1966. В 1973—85, коли в країні панував військ, режим, вона, по суті, не діяла. 1989 і 1997 до неї вносилися зміни, які, проте, не порушили засад конст. ладу. Законод. владу здійснює двопалат. парламент — Генеральна асамблея. До складу ниж. палати (палати представників) входять 99 депутатів, які обираються шляхом заг. виборів за пропорц. системою на 5 років. Віковий ценз на виборах депутатів встановлено в 25 років для пасивного виб. права і 18 — для активного. До складу верх, палати (сенату) входять 30 сенаторів, які також обираються строком на 5 років, проте із застосуванням ін. різновиду пропорц. системи. Віковий ценз для кандидатів у сенатори — 30 років. Конституцією встановлено принцип несумісності мандата депутата або сенатора і посади в системі викон. влади. Кожна з палат Ген. асамблеї за рішенням, прийнятим кваліфікованою більшістю у 2/3 голосів від її складу, може припинити повноваження будь-якого зі своїх членів за «вчинки, що роблять його недостойним посади» (ст. 115). За таких умов вакантні місця у палатах займають т. з. резервні члени, визначені за результатами загальних виборів.

Правом законод. ініціативи наділені депутати, сенатори і члени уряду. Розбіжності між палатами за змістом прийнятих ними законопроектів долаються шляхом ухвалення відповід. рішення більшістю у 2/3 від присутніх на спільному засіданні палат Ген. асамблеї. Перевагу має більш чисельна нижня палата.

Парламент може висловлювати недовіру уряду в цілому або його окр. членам. Якщо таке рішення прийняте менш як 3/5 від складу кожної з палат, президент може розпустити палати, зберігши увесь склад уряду або залишивши на посадах окр. його членів. Новообрана Ген. асамблея повинна або скасувати, або підтвердити рішення поперед, складу щодо недовіри уряду. В разі його підтвердження уряд зобов'язаний піти у відставку. Конституція не передбачає традиц. механізмів пар-лам. контролю за діяльністю органів викон. влади. Замінником таких механізмів певною мірою можна вважати право кожної палати за ініціативою 1/3 її складу запрошувати на засідання міністрів, щоб отримати від них інформацію, потрібну для виконання законод. повноважень (ст. 119).

Особливістю організації Ген. асамблеї є наявність пост, комісії у складі 7 депутатів і 4 сенаторів, які щорічно призначаються палатами з урахуванням пропорцій парт.-політ, представництва. Гол. функцією цієї комісії є контроль за дотриманням конституції і законів. Викон. владу здійснює президент республіки. Він обирається шляхом заг. виборів строком на 5 років. Одна й та сама особа може бути переобрана повторно лише через 5 років після закінчення першого строку. Віковий ценз для кандидатів у президенти визначено у 35 років. Кандидати на пост президента висуваються виключно політ, партіями. За одним списком з президентом і на той самий строк обирається віце-президент. Останній виконує функції президента у випадку тимчасової або пост, вакансії цього поста. Президент і віце-президент можуть бути достроково усунуті з постів у випадку порушення конституції або вчинення ін. тяжких злочинів. Звинувачення формулюється палатою представників, а рішення щодо усунення з поста приймається сенатом. Аналогія, способом можуть бути позбавлені мандату депутати і сенатори, а також усунені з посади члени уряду, судді Верх, суду, Арбітраж, суду і деякі ін. вищі посад, особи.

Повноваження президента у сфері викон. влади визначені в ст. 168 конституції разом з повноваженнями уряду. Водночас зазначено, що президент підписує рішення викон. влади разом з компет. мінстром чи міністрами, тобто передбачено процедуру, подібну до контрасигнування актів глави д-ви. Проте більшість з відповід. повноважень президент здійснює самостійно. Важливим є також його право вето на закон, прийнятий Ген. асамблеєю, яке долається шляхом повтор, прийняття закону на спільному засіданні палат за умови підтримки відповід. рішення більшістю у 3/5 голосів членів кожної з них.

Рада міністрів діє під керівництвом президента. Президент бере участь у засіданнях РМ з правом голосу, який вважається вирішальним у разі голосування членів уряду порівну (т. з. розкол голосів). Важливим повноваженням РМ є підготовка проекту держ. бюджету та ініціювання його розгляду в Ген. асамблеї. Суд. влада здійснюється Верховним, Арбітражним та ін. судами. Верх, суд є вищим судом заг. юрисдикції. До його складу входять 5 суддів, призначених Ген. асамблеєю строком на 10 рокш. Верх, суд призначає суддів ін. судів заг. юрисдикції. Арбітраж, суд є судом адм. юрисдикції і, зокрема, розглядає компетенц. спори в системі органів викон. влади. Нас. кожного департаменту обирає строком на 5 років представн. орган — департаментську хунту. На цей же строк обирають інтенданта, який виконує функції викон. органу місц. (регіонального) самоврядування. У. - член ООН з 1945, ОАД з 1948 та ряду ін. міжнар. і регіон, організацій. Дип. відносини України з У. встановлено 18.У 1992.

В. М. Шаповал. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]