Навигация
Повернись живим
 
умис-уяв
<< В начало < Предыдущая Следующая > В конец >>

УТИЛІЗАЦІЯ ВІДХОДІВ

(франц. utilisation — використання, від лат. utilis — корисний) — використання відходів як вторин. матеріальних чи енергет. ресурсів. Відносини у сфері У. в. регулюються Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991), «Про відходи» (1998), «Про Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами» (2000) та ін. нормат.-прав. актами.

Суб'єкти госп. діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій — суб'єктів госп. діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію; на основі матеріально-сировин. балансів в-ва виявляти і вести первин, поточ. облік кількості, типу й складу відходів, що утилізуються, та подавати стат. звітність про них у встановленому порядку; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує технологія, що відповідає вимогам екол. безпеки; здійснювати орг., н.-т. і технол. заходи для макс. утилізації відходів, реалізації чи передачі їх ін. споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів; мати ліцензії на здійснення операцій у сфері, поводження з небезпеч. відходами і/або на право провадження діяльності, пов'язаної зі збиранням і заготівлею окр. видів відходів як вторин. сировини, і/або дозвіл на транскорд. перевезення небезпеч. відходів; передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товар, продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари; виконувати передбачені зак-вом обов'язки щодо запобігання забрудненню відходами навкол. природного середовища. Для збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації про об'єкти утворення, оброблення та утилізації відходів ведеться їх реєстр, в якому зазначаються номенклатура, обсяги утворення, кількісні та якісні характеристики відходів, інформація про поводження з ними та заходи щодо зменшення обсягів утворення відходів і рівня їх небезпеки. Реєстр об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів ведеться на підставі звіт, даних виробників відходів, відомостей спеціально уповноважених органів викон. влади у сфері поводження з відходами. Порядок ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів визначається КМ України.

Орг.-екон. заходи забезпечення утилізації відходів передбачають: надання суб'єктам підприєм. діяльності, які утилізують, зменшують обсяги утворення відходів і впроваджують у в-во маловідходні технології, податкових, кред. та ін. пільг; визначення пріоритетів щодо фінансування за держ. контрактом підприємств, що впроваджують маловідходні технології, обробляють і утилізують відходи; цільове фінансування н.-д. робіт з конкр. проблем утилізації відходів і зменшення їх утилізації; надання можливості залишати частину коштів від платежів за розміщення відходів на фінансування заходів щодо утилізації відходів і зменшення обсягів їх утворення відповідно до обгрунтованих інвестиц. проектів та програм; утворення фондів для цільового фінансування заходів щодо утилізації відходів за рахунок добровільних внесків виробників відходів, їх власників, вітчизн. та іноз. суб'єктів госп. діяльності, окр. гр-н, екол. страхування тощо.

Див. також Радіоактивні відходи, Токсичні (небезпечні) відходи.

В. М. Комарницький. 
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
  [ АННОТАЦІЯ]   [а-ад]   [аж-анар]   [анаф-аск]   [асо-ая]   [б-бен]   [бер-брак]   [брат-бюр]   [в-вер]   [вес-вис]   [вит-віз]   [вій-вод]   [воє-в'яз]   [г-герб]   [гере-гос]   [гот-гуц]   [д-демаг]   [демар-державна тер]   [державна цер-десп]   [десят-дій]   [діл-доз]   [док-дяк]   [е]   [є]   [ж]   [з-зам]   [зан-звід]   [звіл-зім]   [зіо-зяб]   [і-інов]   [іноз-іщ]   [й]   [к-карц]   [кас-київ]   [кий-колг]   [коле-ком]   [кон-конкуб]   [конкур-конто]   [контр-корс]   [кору-крип]   [крис-кюч]   [л-лісов]   [лісог-ляш]   [м-маса]   [масл-мих]   [миш-між]   [мік-мой]   [мол-м'ян]   [н-наук]   [наур-необ]   [неод-нюр]   [о-округ]   [окруж-оріх]   [орлан-ощ]   [п-пасп]   [п-пасп]   [паст-пер]   [пес-піс]   [піч-пози]   [позн-посаг]   [посад-правн]   [право-предм]   [предс-примір]   [примус-прон]   [проп-п'ят]   [р-регл]   [регрес-рибак]   [рибал-розум]   [розш-рят]   [с-сев]   [сег-сир]   [сис-сміт]   [смол-співдруж]   [співстрах-стіч]   [стог-суддя]   [судеб-сюр]   [т-тех]   [тим-тор]   [тот-тяж]   [у-уман]   [умис-уяв]   [ф-фой]   [фок-ф'юч]   [х]   [ц]   [ч]   [ш]   [щ]   [ю]   [я]   [_А-В]   [_Г-З]   [_І-С]   [__Лат A-B]   [__Лат C]   [__Лат D]   [__Лат E-F]   [__Лат G-I]   [__Лат J]   [__Лат L-M]   [__Лат N-O]   [__Лат P]   [__Лат Q-R]   [__Лат S-T]   [__Лат U-V]